Węgry: szef dyplomacji wyraził solidarność ze stanowiskiem Polski

Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził w czwartek w rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Polski Jackiem Czaputowiczem solidarność ze stanowiskiem Polski nt. procedury przewidzianej w art. 7 – podało biuro rzecznika polskiego MSZ.

„Szef węgierskiej dyplomacji wyraził solidarność swojego kraju ze stanowiskiem Polski prezentowanym w rozmowach z Unią Europejską na temat procedury przewidzianej w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej. Zadeklarował też gotowość do wsparcia naszego kraju w dalszej debacie na forum unijnym” – napisał biuro rzecznika w komunikacie.

Jak dodano, rozmowa odbyła się z inicjatywy strony węgierskiej.

Peter Szijjarto – jak poinformował rzecznik węgierskiego MSZ Tamas Menczer – zapewnił polskiego kolegę o „pełnym poparciu”. Podkreślił, że rząd węgierski nie akceptuje żadnych podwójnych standardów, a postępowanie unijne wobec Polski „jednoznacznie opiera się na podwójnych standardach”.

Według komunikatu Menczera, Czaputowicz „podziękował za poparcie i z zadowoleniem przyjął ponowne zapewnienie, że Węgry nie poprą wdrożenia żadnych sankcji wobec Polski” – podała agencja MTI.

Komisja Europejska w grudniu ub.r. uruchomiła wobec Polski formalne postępowanie w ramach art. 7 unijnego traktatu, zarzucając władzom w Warszawie naruszenie zasad praworządności w zapisach ustaw reformujących sądownictwo. Część spornych kwestii została już przedyskutowana przez obie strony, jednak wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans domaga się od Warszawy dalszych ustępstw.

Nieoficjalnie w Brukseli mówi się, że w sprawie dialogu powadzonego z Polską na temat praworządności zdania w KE są mocno podzielone.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl