fot. PAP/EPA

Irańska prasa: MSZ wezwało ambasadora Niemiec

Ministerstwo spraw zagranicznych Iranu wezwało ambasadora Niemiec w Teheranie w związku z krytyką Unii Europejskiej, która potępiła wykonanie kary śmierci na irańskim dysydencie Ruhollahu Zamie – podały w niedzielę irańskie media.

MSZ w Teheranie planuje także w niedzielę wezwać francuskiego ambasadora w Iranie – poinformowała półoficjalna agencja informacyjna Fars.

Po wykonaniu kary śmieci na Ruhollahu Zamie, co miało miejsce w nocy z piątku na sobotę, UE w oświadczeniu napisała, że „potępia ten akt z całą stanowczością i ponownie przypomina o swoim nieodwołalnym sprzeciwie wobec stosowania kary śmierci w jakichkolwiek okolicznościach”.

Z kolei francuskie MSZ określiło tę egzekucję jako „czyn barbarzyński i niedopuszczalny”, stwierdzając w oświadczeniu: „Francja w najostrzejszych słowach potępia to poważne naruszenie wolności słowa i prasy w Iranie”.

Wcześniej swoje potępienie wyraziły Amnesty International i Reporterzy Bez Granic.

Ruhollah Zam był oskarżony o podżeganie do przemocy podczas antyrządowych protestów w 2017 roku, szpiegostwo i próby obalenia rządu Iranu.

Irański sąd najwyższy we wtorek utrzymał w mocy wyrok śmierci na Zamie, który został zatrzymany w 2019 roku po tym, jak Irańska Gwardia Rewolucyjna zwabiła go do Iranu. Wcześniej Zam przez lika lat przebywał na uchodźctwie w Paryżu. Stracony został przez powieszenie.

Ruhollah Zam był znany z prowadzenia w internecie antyrządowego kanału o nazwie „AmadNews”, który miał ponad milion użytkowników. Był synem szyickiego duchownego Mohammada Ali Zama, który na początku lat 80. zasiadał w irańskim rządzie.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl