fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Frontex: Ponad 60 tys. nielegalnych przekroczeń granic UE przez tzw. szlak bałkański w 2021 roku

W 2021 roku doszło do ponad 60 tys. nielegalnych przekroczeń granic Unii Europejskiej przez migrantów podążających tzw. szlakiem bałkańskim. To dwa razy więcej niż w roku poprzednim – poinformował zarządzający unijnymi granicami zewnętrznymi Frontex.

„Większość odnotowanych przekroczeń dotyczy ludzi, którzy już od dłuższego czasu przebywają w krajach Bałkanów Zachodnich i wielokrotnie próbowali dostać się do Unii Europejskiej” – podało Radio Wolna Europa, powołując się na podsumowujący rok 2021 raport wydany przez Frontex w styczniu.

Na tzw. szlaku bałkańskim leży Turcja, Grecja, Albania, Macedonia Północna, Serbia oraz Bośnia i Hercegowina. Migranci podróżując przez te kraje próbują dostać się na teren Węgier, Rumunii oraz Chorwacji, tj. państw Unii Europejskiej.

Radosz Dziurović z Centrum ochrony i pomocy azylantom w Serbii ocenił, że podwojenie liczby odnotowanych nielegalnych przekroczeń granic może po części wynikać ze zwiększonych zdolności Frontexu w wykrywaniu nielegalnych przekroczeń.

Podsumowując 2021 rok Frontex wskazał, że na przestrzeni 12 miesięcy doszło do około 200 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Unii Europejskiej – najwięcej od roku 2017. Najwięcej, 65 tys. przypadków, odnotowano na tzw. centralnym odcinku śródziemnomorskim, łączącym wybrzeża północnej Afryki z południem Włoch. Większość z próbujących dostać się do UE osób to obywatele Syrii, Tunezji, Maroka, Algierii oraz Afganistanu. Kobiety stanowiły mniej niż 10 proc. nielegalnych migrantów.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl