fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk

Opozycja przekonuje, że rosnące ceny to wina PiS

Platforma Obywatelska próbuje przekonywać, że rosnące ceny to wina rządu Prawa i Sprawiedliwości. PiS z kolei przypomina, że to rząd PO-PSL zgodził się na radykalną politykę klimatyczną Unii Europejskiej, która obecnie generuje wzrosty cen energii.

Tuż przed godz. 6.00 rano Donald Tusk pojawił się w piekarni w Kościanie. Przez cały dzień przekonywał, że problemy, z jakimi zmagają się obecnie przedsiębiorcy, są wynikiem błędnej polityki rządu Prawa i Sprawiedliwości.

– Mąka, czyli absolutnie podstawowy surowiec, to jest prawie 100 proc. więcej niż w sierpniu. Mam nadzieję, że dzięki moim wizytom więcej dotrze do głów tych, którzy decydują o tym co dzieje się w Polsce – powiedział przewodniczący PO Donald Tusk.

W Starym Bojanowie Donald Tusk odwiedził przetwórnie owoców i warzyw. Jej właściciel Przemysław Gila skarżył się, że przez wzrost cen nie może zmodernizować firmy.

– Już musiałem robić jakieś drobne korekty, bo mam podwyżki półproduktów – wskazał właściciel firmy.

Według informacji, które ujawnili internauci przedsiębiorca to zwolennik Platformy Obywatelskiej i zagorzały przeciwnik PiS. Jednak w ciągu ostatnich dwóch lat uzyskał blisko milion złotych bezzwrotnych, rządowych dotacji.

– Donald Tusk próbuje wykorzystać politycznie nastroje społeczne, ale w tym wykorzystywaniu jest osobą mało wiarygodną właśnie dlatego, że w przeszłości nie dał się poznać jako osoba, która jest bliska tzw. zwykłych ludzi – wskazał senator PiS Jan Maria Jackowski.

Wzrost cen odczuwamy praktycznie przy każdych zakupach. W grudniu inflacja w ujęciu rocznym wyniosła 8,6 proc. Rząd przekonuje, że znaczna część podwyżek to efekt szkodliwej unijnej polityki klimatycznej oraz rosyjskiego szantażu gazowego. Równocześnie wprowadza kolejne tarcze antyinflacyjne, które zakładają obniżki podatków na gaz i paliwa oraz specjalne dodatki osłonowe dla najbiedniejszych.

– Przygotowaliśmy też przepisy, które biorą pod ochronę odbiorców wrażliwych takich jak przedszkola, szpitale, hospicja, przedszkola, żłobki, DPS – wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

Równocześnie po decyzji wicepremiera Jacka Sasina PGNIG obniży o jedną czwartą ceny gazu dla przedsiębiorców. Skorzystają na tym m.in. piekarnie.

– Władza nie jest taka, jak próbuje ją przedstawiać opozycja – czyli niepotrafiąca nic skutecznie zrobić. Wręcz odwrotnie. Podejmuje działania i te działania zdają się przynosić skutek – podkreślił prof. Arkadiusz Jabłoński.

PO próbuje wykorzystać sytuację, aby zbić polityczny kapitał i przekonać wyborców, że problemy dotyczą tylko Polski.

– Jeżeli ktoś nie śledzi kontekstu europejskiego i po prostu patrzy na to, czy ubywa mu w portfelu, to obwiniać będzie politykę rządu i tutaj Donald Tusk z tego korzysta – zauważył politolog Bartosz Brzyski.

Donald Tusk unika jednak tematu odpowiedzialności jego rządu za przyjęcie unijnej poliki klimatycznej. Solidarna Polska chce, aby Trybunał Konstytucyjny sprawdził, czy zgoda rządu PO-PSL na zmiany w systemie handlu emisjami nie naruszyła ustawy zasadniczej.

– Właśnie efekty tego widzimy, ponad 60 proc. ceny prądu w Polsce to jest to właśnie ten paraunijny podatek – powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

Do obniżki cen gazu w Polsce może przyczynić się uruchomienie gazociągu Baltic Pipe. Błękitne paliwo z szelfu norweskiego ma popłynąć już w październiku. Tymczasem były premier, a także minister gospodarki w rządzie PO-PSL Waldemar Pawlak krytykuje projekt. Polityk podpisywał niekorzystne dla Polski długoterminowe umowy na dostawy gazu z Rosji.

„Mamy możliwość importu gazu z kierunku zachodniego. Budowa nowego gazociągu jest bezzasadna. (…) Zapłacą za to odbiorcy, bo trzeba będzie go spłacić” – wskazał przewodniczący Rady Programowej PSL, Waldemar Pawlak.

Podkreśla również, że z powodu Baltic Pipe Polska przestanie korzystać z gazociągu jamalskiego, który jego zdaniem jest gwarantem stabilnych dostaw. Tymczasem Gazprom regularnie ogranicza przesyłanie gazu tym rurociągiem. Baltic Pipe jest odpowiedzią na zagrożenie energetyczne ze strony Rosji – przypomina prawnik Marcin Jakóbczyk.

– Jest de facto odpowiedzią na Nord Stream 1, Nord Stream 2, które były za zgodą naszego zachodniego sąsiada, czyli Niemiec – powiedział.

W dywersyfikację polskich źródeł energii wpisuje się gazoport w Świnoujściu.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl