[TYLKO U NAS] W. Buda: Spodziewam się wysypu młodego, kreatywnego biznesu

Obniżenie podatku CIT w połączeniu z mniejszym obciążeniem przez ZUS może przynieść wysyp młodego, kreatywnego biznesu – podkreślił w rozmowie z TV Trwam News poseł Waldemar Buda z PiS. Jak dodał, „to rozwiązania kosztowne z punktu widzenia budżetu, ale znajdziemy na nie środki”.

Pytany o to, która z propozycji ogłoszonych dziś na konwencji Zjednoczonej Prawicy, może robić największe wrażenie, poseł Waldemar Buda wskazał na wsparcie finansowe w wysokości 300 zł na wyprawkę dla dziecka.

Na mnie – jako na ojcu, który wie, jakie wydatki ponoszą rodzice wysyłając dziecko do szkoły – największe wrażenie robi program „wyprawka plus”. […] W wieku szkolnym 300 zł na każde dziecko. Świetna propozycja, bez limitów czy cenzorów dochodowych na osobę – zauważył poseł PiS.

Polityk docenił też zapowiedź zmniejszenia obciążeń dla przedsiębiorców. To rozwiązania kosztowne z punktu widzenia budżetu, ale znajdziemy na nie środki – deklarował Waldemar Buda w rozmowie z TV Trwam News.

Wszyscy narzekają na ZUS, a my dzisiaj mówimy, że dla ogromnej rzeszy tych wszystkich, którzy zarabiają niewiele albo średnio, ZUS będzie o połowę mniejszy. Jak dołożymy do tego jeszcze inne obciążenie – podatek CIT z 15 do 9 proc. – to mamy rewolucję. Są dwa kraje w Europie, które mają CIT na podobnym poziomie – podkreślił.

Obniżony CIT w połączeniu z niższym ZUS-em dla małych i średnich przedsiębiorców zwiększy ich konkurencyjność. Niektórzy zaczną wychodzić z szarej strefy, inni zaczną zakładać działalność, co przełoży się także na wpływy do budżetu – tłumaczył poseł PiS.

Często było tak, że kiedy ZUS był obniżony przez pierwszy rok bądź dwa, to na tym okresie kończyła się działalność gospodarcza. Później tej działalności nie opłacało się prowadzić. Dzisiaj przedsiębiorców, którzy są się w stanie utrzymać, utrzymać pracowników i samemu jeszcze na tym zarobić, będzie po prostu więcej – dodał Waldemar Buda.

Polityk przekonywał, że nowe rozwiązania przyniosą wysyp młodego, kreatywnego biznesu.

Przedsiębiorcy sobie poradzą gdyby tylko te obciążenia były mniejsze. Oni są w stanie raz więcej, raz mniej zarabiać, ale – podczas tych wahań i mniejszych dochodów – ZUS staje się za wysoki. Zmniejszenie ZUS-u będzie elementem wspierającym kreatywność, pomysłowość na budowanie nowych biznesów – podkreślił poseł PiS.

* * *

Z Waldemarem Budą, posłem PiS, rozmawiał Szymon Kozupa.

RIRM/TV Trwam News

drukuj