fot. PAP

PiS chce zmian w prawie autorskim

PiS chce nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. To odpowiedź na działania prokuratury wobec internautów.

Sprawa dotyczy 150 tys. osób, którym postawiono zarzuty naruszenia ustawy o prawie autorskim. Poseł Andrzej Jaworski tłumaczy, że w dobie internetu nieraz nieświadomie uczestniczymy w akcji wymiany plików, które znajdują się na naszych komputerach. Często są to pliki muzyczne, filmy, kupione legalnie.

Parlamentarzysta zwraca jednak uwagę, że bezwiednie bez naszej wiedzy, komputery przekazują tego typu dane osobom powiązanym poprzez zainstalowane  aplikacje. W tym samym czasie firmy prawnicze zgodnie z obowiązującą od prawie 20 lat ustawą zgłaszają wnioski do prokuratury, że ich klienci tracą pieniądze w skutek nielegalnego przesyłania tego typu danych. W tym przypadku prokuratura musi działać z urzędu – podkreśla.

– Jeżeli nasze propozycje zostaną przyjęte zmieni się tylko tyle, że z automatu prokuratura nie będzie ustalała danych osób, które są właścicielami łącza, a nie są osobami które czasami w sposób nieświadomy dokonują wymiany plików. Te firmy będą mogły dochodzić swoich roszczeń tak, jak to jest w wielu krajach europejskich na drodze cywilnej, co myślę że jest też jednym z elementów pokazania, że wolność w internecie, nie jest wolnością, która może być odbierana na zasadzie działań jakichś nadzwyczajnych, tylko w sposób zgodny z obowiązującymi normamimówił poseł Andrzej Jaworski.

Poseł przestrzega, że wkrótce liczba poszkodowanych może wzrosnąć nawet do kilkuset tysięcy osób. Politycy PiS złożyli już projekt nowelizacji ustawy w Sejmie. Liczą na poparcie innych ugrupowań.

 

TV Trwam News

drukuj