Kopacz przedstawiła oficjalny skład rządu

Marszałek Sejmu Ewa Kopacz desygnowana na premiera przedstawiła dziś nazwiska przyszłych ministrów, którzy wejdą w skład jej gabinetu.

Ministrem spraw zagranicznych ma zostać Grzegorz Schetyna. Zastąpi on Radosława Sikorskiego, który jest wspólnym kandydatem koalicji PO-PSL na marszałka Sejmu. Do rządu Kopacz nie wejdzie skompromitowany w aferze taśmowej Bartłomiej Sienkiewicz. Nowym ministrem spraw wewnętrznych ma zostać Teresa Piotrowska. Z kolei wicepremier Elżbietę Bieńkowską na stanowisku ministra infrastruktury i rozwoju zastąpi Maria Wasiak. Andrzej Halicki będzie ministrem administracji i cyfryzacji a Cezary Grabarczyk ministrem sprawiedliwości. Na stanowisku wicepremiera i ministra gospodarki pozostaje Janusz Piechociński. Drugim wiceministrem będzie Tomasz Siemoniak, który pozostaje z teką szefa resortu obrony. Zmian nie ma też na stanowiskach ministra: rolnictwa, nauki, kultury, finansów, skarbu, pracy, zdrowia, środowiska i sportu oraz szefa kancelarii premiera.

Desygnowana na premiera Ewa Kopacz powiedziała dziś, że stworzyła rząd silnych osobowości, merytorycznie przygotowany do wypełniania zadań, które przed nim staną.

Od początku chciałam stworzyć silny rząd, który daje gwarancję poparcia całej Platformy Obywatelskiej i odpowiedzialnego koalicjanta. Dokonałam wyboru ludzi, którzy bardzo dobrze wiedzą, że ich codzienna praca jest wyjątkową służbą dla Polaków – mówiła Kopacz.

Za miesiąc będzie przegląd wiceministrów – zapowiedziała Ewa Kopacz. Podkreśliła, że w nowym gabinecie jest więcej kobiet niż w poprzednim. W PO i PSL nie brakuje pań, które mogłyby także objąć stanowiska wiceministrów – dodała Kopacz.

– Za miesiąc będziemy dokonywać przeglądu wiceministrów. I mogę wam dzisiaj powiedzieć, że w Platformie Obywatelskiej, ale też w Polskim Stronnictwie Ludowym nie brakuje kobiet, które mogłyby podjąć pracę w randze sekretarza lub podsekretarza stanu w danym resorcie – podkreśliła.

Wiceprezes PiS-u poseł Beata Szydło mówi, że rząd Ewy Kopacz to rząd ocalenia PO, ma podryfować do przyszłorocznych wyborów i nie gwarantuje Polsce rozwiązań najważniejszych problemów.

 – Stare twarze. Politycy, którzy wracają do rządu, zostali przez Donalda Tuska odsunięci ze względu na to, że albo jakieś afery wokół nich się działy, albo nie potrafili sobie poradzić na swoich funkcjach. Dzisiaj wchodzą do rządu i będą pełnili inne funkcje. Zupełne nieporozumienie jeżeli chodzi o MSZ. Grzegorz Schetyna – mam wrażenie, że został przez Ewę Kopacz zaproszony do rządu tylko i wyłącznie dlatego, żeby mieć spokój w partii – ocenia poseł Beata Szydło.

Skład nowego rządu:

Tomasz Siemoniak – wicepremier, minister obrony
Janusz Piechociński – wicepremier, minister gospodarki
Joanna Kluzik-Rostkowska – minister edukacji narodowej
Władysław Kosiniak-Kamysz – minister pracy i polityki społeczne
Małgorzata Omilanowska – minister kultury
Lena Kolarska-Bobińska – minister nauki i szkolnictwa wyższego
Marek Sawicki – minister rolnictwa
Włodzimierz Karpiński – minister skarbu
Maria Wasiak – minister infrastruktury i rozwoju regionalnego
Bartosz Arłukowicz – minister zdrowia
Grzegorz Schetyna – minister spraw zagranicznych
Jacek Cichocki – szef Kancelarii Premiera
Maciej Grabowski – minister środowiska
Mateusz Szczurek – minister finansów
Andrzej Biernat – minister sportu
Andrzej Halicki – minister administracji i cyfryzacji
Teresa Piotrowska – minister spraw wewnętrznych
Cezary Grabarczyk – minister sprawiedliwości 

Rząd z Ewą Kopacz na czele ma być powołany 22 września. 1 października premier ma wygłosić w Sejmie expose.

 

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl