fot. Mateusz Marek

Parlament stanął w obronie prześladowanych chrześcijan

Parlament Europejski przyjął wspólny projekt rezolucji w sprawie sytuacji w Iraku i Syrii oraz ofensywy tzw. Państwa Islamskiego, w tym prześladowań mniejszości.

Europosłowie zwrócili w niej uwagę, że iraccy chrześcijanie stali się ostatnio przedmiotem prześladowań i są zmuszani do opuszczenia swych domów oraz zostania uchodźcami ze względu na religię i przekonania.

Do rezolucji odnosi się europoseł Mirosław Piotrowski, który przed głosowaniem nad tym dokumentem przemówił w Europarlamencie.

 – Parlament Europejski zauważył także w głosowanej rezolucji, że przed wybuchem konfliktu w Syrii w kraju tym żyło około 1,8 mln chrześcijan; mając na uwadze, że od czasu rozpoczęcia konfliktu wysiedlonych zostało ich co najmniej 500 tys. Sytuacja chrześcijan bardzo się pogorszyła, odkąd terroryści islamscy budują w tym regionie swoje Państwo. Przeciwstawiają się temu militarnie Stany Zjednoczone. Unia Europejska powinna swoje działania z nimi koordynować. W projektach wielu rezolucji Parlamentu Europejskiego chrześcijanie wymieniani są jako jedna z eksterminowanych grup religijnych – mówł prof. Mirosław Piotrowski.

Przyjęta rezolucja trafi teraz m.in. do Rady, Komisji oraz wysokiej przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Dawid Nahajowski, Strasburg

drukuj