fot. pixabay.com

Parlament Europejski za wejściem Chorwacji do strefy euro od 1 stycznia przyszłego roku

Parlament Europejski pozytywnie ocenił kandydaturę Chorwacji do członkostwa w strefie euro od 1 stycznia 2023 roku. „Reformy podjęte przez chorwacki rząd w ostatnich latach wzmocniły gospodarkę” – napisano w raporcie Europarlamentu.

Parlament Europejski 539 głosami za, przy 45 głosach przeciw i 48 wstrzymującymi się, przyjął we wtorek raport eurodeputowanego Siegfrieda Muresana z Europejskiej Partii Ludowej stwierdzający, że Chorwacja spełnia wszystkie kryteria przyjęcia euro 1 stycznia przyszłego roku.

W dokumencie wskazano, że pomimo pandemii COVID-19, wysokiej inflacji i inwazji Rosji na Ukrainę, Chorwacja nadal jest gotowa do przyjęcia euro.

Europosłowie stwierdzili również, że Chorwacja już teraz ma wyższy poziom konwergencji cenowej ze strefą euro w porównaniu z innymi państwami członkowskimi, które nie mają wspólnej waluty. Niemniej jednak Parlament Europejski oczekuje nieustannych wysiłków rządu chorwackiego w celu zapewnienia dalszej konwergencji cen oraz zagwarantowania, że wprowadzenie euro nie doprowadzi do sztucznego wzrostu cen.

„Reformy podjęte przez chorwacki rząd w ostatnich latach wzmocniły gospodarkę i utorowały drogę do przyjęcia przez Chorwację wspólnej waluty. Oczywiste jest, że wejście do strefy euro to właściwa decyzja dla kraju, jego przedsiębiorstw i obywateli, a także różnych sektorów gospodarki, takich jak turystyka” – powiedział Siegrfried Muresan, rumuński europoseł, który był sprawozdawcą projektu.

Margarida Marques, przewodnicząca Grupy Roboczej Parlamentu Europejskiego ds. Euro, portugalska europosłanka stwierdziła, że przystąpienie Chorwacji do strefy euro w 2023 roku będzie pierwszym znaczącym procesem integracji europejskiej po brexicie i oznacza dalsze rozszerzenie euro na Bałkanach.

„Przyjęcie euro przez Chorwację pokazuje, że wspólna waluta to stymulujący i solidny projekt, który gwarantuje obywatelom większe bezpieczeństwo i stabilność” – oceniła Margarida Marques.

Opinia Parlamentu Europejskiego zostanie przekazana państwom strefy euro, które są odpowiedzialne za wydanie ostatecznej zgody na przyjęcie euro przez Chorwację.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl