fot. PAP/EPA

P. Müller o ratyfikacji przez Polskę akcesji Szwecji i Finlandii do NATO: Powinna zakończyć się w te wakacje

Ratyfikacja przez Polskę akcesji Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego powinna zakończyć się w te wakacje, od początku chcemy tę decyzję podjąć w możliwie szybkim terminie – powiedział we wtorek Piotr Müller, rzecznik rządu.

Ambasadorowie krajów NATO we wtorek podpisali protokoły akcesyjne Finlandii i Szwecji w kwaterze głównej Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli w obecności Pekki Haavisto, fińskiego ministra spraw zagranicznych i Ann Linde, szefowej szwedzkiej dyplomacji.

Rzecznik rządu był pytany na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, kiedy można spodziewać się przyjęcia ustawy, która upoważni prezydenta do ratyfikowania protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Szwecji i Finlandii do NATO.

„Myślę, że to powinno się zakończyć w te wakacje, mamy przed sobą jeszcze kilka posiedzeń Sejmu w okresie wakacyjnym. I nasza wola od samego początku była, aby w możliwie szybkim terminie tę decyzję podjąć” – odpowiedział Piotr Müller.

Przypomniał, że „decyzję kierunkową” ws. zgody na dołączenie nowych członków do Sojuszu Północnoatlantyckiego polski Rząd podjął już przed szczytem NATO w Madrycie.

„Na tamtym etapie trzeba było decyzji Rady Ministrów, teraz polskiego Parlamentu, tak jak mówię, moim zdaniem to będzie już w te wakacje” – powtórzył rzecznik Rządu.

By Szwecja i Finlandia mogły dołączyć do NATO, konieczne będzie ratyfikowanie takiej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W Polsce proces ratyfikacji wymaga uchwalenia przez Parlament specjalnej ustawy, w której wyrażona zostaje zgoda na ratyfikację przez prezydenta protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego. Ustawa taka jest uchwalana zwykłą większością głosów w obecności połowy ustawowej liczby posłów. Następnie ustawa trafia pod obrady Senatu oraz do podpisu prezydenta.

Centrum Informacyjne Sejmu przekazało Polskiej Agencji Prasowej, że Sejm zajmie się projektem niezwłocznie po jego przedłożeniu przez Rząd.

PAP

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl