NATO i UE podpisały deklarację ws. bezpieczeństwa

NATO i Unia Europejska podpisały we wtorek wspólną deklarację w sprawie bezpieczeństwa. Dotyczy ona między innymi poprawy mobilności wojsk i sprzętu. Inne kwestie to walka z terroryzmem, kryzys migracyjny i cyberbezpieczeństwo.

Sekretarz generalny NATO i szefowie instytucji UE podpisali deklarację w sprawie bezpieczeństwa europejskiego. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk mówił zwracając się do prezydenta Donalda Trumpa, że USA nie będą mieć lepszego sojusznika niż Europa.

Szanowny panie prezydencie, Ameryka nie ma i nie będzie miała lepszego sojusznika niż Europa. Dziś Europejczycy wydają na obronność o wiele więcej niż Rosja i tyle co Chiny. Sądzę, że nie może pan mieć wątpliwości panie prezydencie, że to jest inwestycja we wspólną – europejską i amerykańską – obronność i bezpieczeństwo, czego nie można z pewnością powiedzieć o wydatkach Rosji czy Chin – powiedział Donald Tusk.

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg podkreślał, że od czasu podpisania porozumienia między NATO i UE w Warszawie przed dwoma laty obie organizacje osiągnęły „bezprecedensowy poziom współpracy”.

– Ta nowa deklaracja pokazuje naszą chęć pogłębienia i poszerzenia współpracy wobec złożonego i niepewnego środowiska bezpieczeństwa w którym musimy współpracować, aby nasze narody i obywatele byli bezpieczni, i to właśnie robimy. Zintensyfikujemy naszą współpracę w zakresie mobilności wojskowej, która ma zasadnicze znaczenie dla naszego działania na rzecz odstraszania i obrony. Będziemy również współpracować, aby reagować na zagrożenia hybrydowe i zwalczać terroryzm – zaznaczył Jens Stoltenberg.

W środę Brukseli rusza dwudniowy szczyt NATO. Czego można się spodziewać?

– Gdy czytamy materiały poświęcone zaczynającemu się szczytowi NATO w Brukseli dostrzegamy interesujące wątki – mówi się, tam o wzmocnieniu struktur Sojuszy Północnoatlantyckiego na wschodniej flance w celu zbiorowej obrony – wskazał dr Mirosław Habowski, politolog.

Po zakończeniu szczytu NATO prezydent USA Donald Trump uda się do Wielkiej Brytanii, gdzie pozostanie do końca weekendu, a następnie poleci do Helsinek na poniedziałkowe spotkanie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Dziennik „The Times” poinformował, że w Brukseli prawdopodobnie zostanie przyjęte postanowienie o uproszczeniu procedur wymaganych przy przejeździe wojsk przez granice państw członkowskich. Dotyczy to żołnierzy na misjach.

TV Trwam/RIRM

drukuj