Madryt:  II Społeczne Dni Europejskie

“Wiara chrześcijańska a przyszłość Europy” (La Fe Cristiana y el futuro de Europa) – pod takim hasłem rozpoczęły się w Madrycie II Społeczne Dni Europejskie. Zostały zorganizowane przez Konferencje Episkopatów Europy (CCEE i COMECE) przy współpracy archidiecezji madryckiej i Episkopatu Hiszpanii. Warto przypomnieć, że po raz pierwszy odbyły się one w Gdańsku w październiku 2009 r.

Obrady, w których biorąudział delegaci (kapłani, osoby zakonne i świeccy) z 29 krajów Europy, w tym także z Polski, odbywają się w seminarium archidiecezji madryckiej. Rozpoczęła je uroczysta msza, której przewodniczył bp Juan José Omella, odpowiedzialny za Komisję ds. Społecznych Episkopatu Hiszpanii. Następnie gości powitali: amfitrion – kard. Antonio María Rouco Varela, abp Angelo Bagnasco, wiceprzewodniczący Rady Episkopatów Europy (CCEE) oraz kard. Reinhard Marx, przewodniczący COMECE.

Wykład inaugurujący, poświęcony wkładowi wiary chrześcijańskiej do teraźniejszości i przyszłości Europy, wygłosił rektor Uniwersytetu Św. Damazego w Madrycie ks. Prof. Javier Prades. Piątkowe obrady poświęcone były głównym problemom ekonomicznym, które dotykają kontynent europejski. O kryzysie ekonomicznym, imigracji oraz szybkim zmianom społecznym w Europie mówił m. in. były deputowany PE Jaime Mayor Oreja i siostra Débora Córdoba Cerezo. “Czy Europa jest społeczna?” takie pytanie postawi z kolei kard. Marx w swoim wystąpieniu. Ostatni blok poświęcony był rodzinie, głównej ofierze panującego kryzysu ekonomicznego.

Natomiast tematy sobotnich wystąpień poświęcone są osobie i rodzinie jako podstawie społeczeństwa i praw człowieka. Eksperci z różnych krajów zajmą się m. in. wolnością wychowania, kryzysem demograficznym, życiem ludzkim w społeczeństwie technologicznym oraz polityką prorodzinną w Europie.

Oprócz wykładów przewidziano szereg warsztatów tematycznych i grup dyskusyjnych. Ponadto uczestnicy obrad będą mogli wziąć udział w czuwaniu modlitewnym w intencji Europy, które odbędzię się w sobotę wieczorem w katedrze Almudena.

Madryckie spotkanie zakończy się w niedzielę 21 września.

 

Marek Raczkiewicz CSsR, Madryt

drukuj