fot. pl.wikipedia.org

Madryt: przedstawiciele Polonii modlili się w intencji ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej

W parafii Santa Maria Soledad Torres Acosta w Madrycie tamtejsza Polonia modliła się za ofiary Katynia i Smoleńska, a także w intencji Ojczyzny. W uroczystości udział wziął m.in. zespół pieśni i tańca “Krakus”, przedstawiciele organizacji polonijnych oraz hiszpańska grupa rekonstrukcyjna „Poland first to fight”. 

Uroczystej Mszy św. w intencji ofiar Katynia i Smoleńska przewodniczył o. Janusz Sok CSsR, prowincjał Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.

– Te najważniejsze sprawy, choćby modlitwy, religijności, przeżywamy w języku matczynym i tu najbardziej się odnajdujemy, więc Bogu niech będą dzięki, że jest taka możliwość, tutaj, w Madrycie, dla naszych rodaków, by takie spotkania miały miejsce. Dziękuję każdemu z was za uczestnictwo i za świadectwo wiary w Boga i wiary w ojczyznę. Te dwie płaszczyzny mogą ze sobą bardzo dobrze współgrać i w zasadzie taka odpowiedzialność za własne życie, za życie dzieci, za życie innych ludzi, przeżywa się zdecydowanie na tych dwóch płaszczyznach, połączonych razem – powiedział o Janusz Sok CSsR.

Przewodniczący Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce spotkał się także z polskimi zakonnikami i siostrami zakonnymi pracującymi bądź studiującymi w Hiszpanii.

– Bardzo ucieszyła mnie możliwość spotkania się z osobami konsekrowanymi, z braćmi w kapłaństwie, którzy tutaj posługują, studiują w Madrycie, żyją i modlą się we wspólnotach lub pomagają pastoralną posługą. To niezwykle ważne, abyśmy w dzisiejszym świecie, w którym zwłaszcza tu, w Europie zachodniej, gdy słyszymy opinie, że chrześcijaństwo wymiera, potrzebni są świadkowie, którzy świadczą o tym, że Jezus żyje, że Ewangelia jest odpowiedzią na dzisiejsze pytania, że może być wsparciem i niezwykłą pomocą – podkreślił o. Janusz Sok CSsR.  

Szczególnie w takich zgromadzeniach, jak Oblatki Maryi Niepokalanej i Córki Miłości Miłosiernej, posługuje wiele Polek.

 

o. Marek Raczkiewicz CSsR/RIRM

drukuj