fot. flickr.com

Rozpoczyna się X Tydzień Biblijny

W niedzielę we wszystkich kościołach w Polsce odbyło się Narodowe Czytanie Pisma Św. Była to druga tzw. niedziela biblijna. Jednocześnie zainaugurowała ona X Tydzień Biblijny.

W tym roku centralna Liturgia Narodowego Czytania Pisma Świętego sprawowana była w katedrze na Wawelu. Wzięli w niej udział m.in. premier Mateusz Morawiecki i wicepremier Beata Szydło.

Eucharystii przewodniczył metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski, który zachęcał do sięgania po Pismo Święte, życia tym słowem i przekuwania go na codzienność.

– Znaleźć sens dla siebie poprzez podróż do pism. Do tych, które zapowiadały działalność Pańskiego Mesjasza i do pism, które mówiły o tym, że spełniły się prorockie zapowiedzi. Do Ewangelii. Nią żyć, nią się kierować; w niej znajdować najświętsze, najpiękniejsze inspiracje do życia osobistego, społecznego, narodowego, państwowego. To jedyna droga, aby Europa – a w niej także Polska – mogła odzyskać swoją tożsamość, a przede wszystkim nadzieję dla siebie – wskazywał ks. abp. Marek Jędraszewski.

Ks. Arcybiskup wyraził też wdzięczność za to, że w obchody Narodowego Czytania Pisma Świętego włączyli się przedstawiciele życia państwowego oraz że z Ewangelii i społecznej nauki Kościoła czerpią oni inspiracje do kierowania naszą ojczyzną.

Przedmiotem lektury w tym roku był List św. Pawła Apostoła do Rzymian. Kontekstem II Narodowego Dnia Czytania Pisma Św. było 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki oraz premier Polski Mateusz Morawiecki.

RIRM

drukuj