fot. M.Borawski/ Nasz Dziennik

Kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej

Na Warszawskich Powązkach doszło do kolejnej ekshumacji ofiary katastrofy smoleńskiej. Prokuratura nie ujawnia jednak, o czyj grób chodzi. Wiadomo, że ciało ma trafić do Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie.

To już 25. ekshumacja ofiary katastrofy TU-154M z 10 kwietnia 2010 roku. Podczas każdej tego typu czynności sprawdzana jest nie tylko tożsamość ofiary tragedii. Biegli przeprowadzają sekcje zwłok, tomografie i pobierają próbki m.in. do badań DNA, histopatologicznych czy toksykologicznych. Prokuratorzy chcą do końca roku przeprowadzić jeszcze 32 ekshumacje; kolejnych 26 zaplanowano na 2018 r.

Wątpliwości dotyczące m.in. tożsamości ofiar pojawiły się już w 2011 r., kiedy rodziny dostały dokumentację medyczną sporządzoną przez Rosjan. Przeprowadzono wówczas dziewięć ekshumacji i stwierdzono, że sześć ciał zostało złożonych nie we właściwych grobach. Na początku kwietnia bieżącego roku poinformowano, że w trakcie przeprowadzanych od listopada 2016 roku ekshumacji stwierdzono dwa przypadki zamiany ciał, a w pięciu trumnach znaleziono szczątki innych osób.

5 lipca odbędzie się przesłuchanie w charakterze świadka szefa Rady Europejskiej, byłego premiera Donalda Tuska.

TV Trwam News/RIRM

drukuj