Uroczystość 69. rocznicy zamordowania rtm. Witolda Pileckiego

W krakowskim Parku Jordana trwają uroczystości związane z 69. rocznicą zamordowania rtm. Witolda Pileckiego. W ramach Europejskiego Dnia Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, Polacy upamiętnią narodowych bohaterów. Obchody trwają od godz. 12.00 w Galerii Wielkich Polaków XX wieku.

Prezes Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Małgorzata Janiec powiedziała, że rocznica mordu nad rtm. Pileckim jest również okazją do odsłonięcia pamiątkowych tablic w Panteonie Narodowym.

– Są to tablice dwujęzyczne w języku polskim i angielskim. One informują o bohaterach, którzy znajdują się na tych pomnikach. Myślę, że to jest bardzo ważny moment tej uroczystości. Chcemy uczcić pamięć mordu dokonanego na rotmistrzu Witoldzie Pileckim. W uroczystości będzie uczestniczyć prawnuczka rotmistrza Witolda Pileckiego jako przedstawicielka rodziny Pileckich. Z tego powodu jesteśmy bardzo dumni. Przede wszystkim chcemy uczcić pamięć Rotmistrza, którego ciało jeszcze nie zostało odnalezione –   mówiła Małgorzata Janiec.

W marcu 1948 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał rtm. Witolda Pileckiego na karę śmierci za rzekome szpiegostwo.

25 maja 1948 r., w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, wyrok poprzez strzał w tył głowy wykonał st. sierż. Piotr Śmietański – kat z więzienia mokotowskiego.

Płk Witold Pilecki to weteran wojny polsko-bolszewickiej i kampanii 1939 r., legendarny żołnierz AK.

RIRM

drukuj