Do Sejmu trafił projekt ustawy ws. minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych

Premier Beata Szydło przekazała do Sejmu projekt ustawy ws. minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych. Resort zdrowia chce, by parlamentarne prace nad dokumentem poszły sprawnie i przepisy weszły w życie 1 lipca. M.in. takie informacje przekazał minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas wczorajszego spotkania Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia.

Wśród innych kwestii znalazły się przyszłość Narodowego Funduszu Zdrowia oraz podwyżki dla ratowników. Minister Radziwiłł poinformował, że na ratownictwo medyczne zaplanowano w tym roku więcej środków, tj. około 37 mln zł z przeznaczeniem na podwyżki.

Uzyskaliśmy ważne informacje i czekamy na rozpoczęcie prac w Sejmie – powiedziała Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”.

– Ta propozycja ministra zdrowia (żeby od pierwszego lipca ratownicy otrzymali 400 zł podwyżki brutto i od następnego lipca, czyli w ciągu roku kalendarzowego, byłoby to 800 zł brutto) jest podtrzymana bez względu na to, jak związkowcy ze Związku Ratowników będą do tego podchodzić. Chodzi tu o zmiany w ratownictwie, na których nam bardzo zależy, a więc upublicznienie służby, etatyzacja – powrót do pracy na etatach, a nie na kontraktach. Te postulaty będą realizowane – powiedziała Maria Ochman.

6 czerwca odbędą się rozmowy poświęcone postulatom środowiska ratowników medycznych. W spotkaniu mają wziąć udział ministrowie oraz przedstawiciele środowiska ratownictwa medycznego.

Jeśli chodzi o los pracowników po likwidacji NFZ-u, to „Solidarność” chce, by znaleźli oni zatrudnienie w instytucji, która przejmie zadania Funduszu. Ministerstwo Zdrowia pozytywnie patrzy na takie rozwiązanie.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl