fot. PAP/EPA

Bruksela: prezydent USA spotkał się z szefami RE i KE

W Brukseli prezydent USA Donald Trump spotkał się z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem. Donald Trump będzie rozmawiać także z nowym prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Wśród głównych kwestii są walka z terroryzmem i zwiększanie wydatków na obronność.

Jeszcze przed objęciem urzędu prezydenta Donald Trump wskazywał, że europejscy partnerzy nie wywiązują się ze zobowiązania, by przeznaczać 2 proc. PKB na obronność.

USA stanowi filar NATO, dlatego obecność prezydenta Donalda Trumpa to pewnego rodzaju potwierdzenie zobowiązań sojuszniczych – powiedział poseł PiS Konrad Głębocki.

– To, o czym mówił wcześniej obecny prezydent USA, czyli zwiększenie wydatków na obronność przez wszystkie państwa Sojuszu, z pewnością będzie konkretnie stawiane. Przypomnę, że 2 proc. PKB lub więcej wydają tylko Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Grecja, Estonia i właśnie Polska. Przedmiotem rozmowy Donalda Trumpa z Emmanuelem Macronem będzie więc zapewne m.in. zaangażowanie Francji, która jest bardzo ważna, gdyż jest mocarstwem atomowym. Jest też stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa – podkreślił Konrad Głębocki.

Po południu w Brukseli rozpocznie się oficjalnie szczyt szefów państw i rządów NATO. Polskę będzie reprezentował m.in. prezydent Andrzej Duda.

Prezydent RP odbędzie dwustronne rozmowy z szefem NATO oraz przywódcami Rumunii, Wielkiej Brytanii i Francji.

RIRM

drukuj