Sejm przyjął ustawę o Podstawowej Opiece Zdrowotnej

Sejm przyjął ustawę o Podstawowej Opiece Zdrowotnej. Przepisy zakładają m.in., że zespół, który ma zapewnić koordynację opieki nad pacjentem w całym systemie ochrony zdrowia, będą tworzyć lekarz, pielęgniarka i położna.

W myśl ustawy o postępowaniu terapeutycznym pacjenta ma decydować lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej i to właśnie on ma być przewodnikiem chorego po całym systemie.

W związku z tym, będzie też współpracować z lekarzami innych specjalności, którzy opiekują się pacjentem np. w trakcie jego pobytu w szpitalu.

Do przyjęcia projektu przekonywał posłów w Sejmie szef Ministerstwa Zdrowia, Konstanty Radziwiłł. Jak mówił, to przełomowa ustawa, wzmacniająca rolę pacjenta.

– Chodzi o to, żeby patrzeć na system służby zdrowia z perspektywy pacjenta, który dzisiaj  w systemie jest zagubiony, i któremu potrzebne jest wsparcie koordynatora nie tylko na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej – którym będzie przede wszystkim lekarz rodzinny, ale także cały zespół, który będzie z nim pracował. Również wówczas, gdy pacjent potrzebuje opieki specjalistycznej, opieki szpitalnej i ta koordynacja jest dzisiaj w skomplikowanym systemie służby zdrowia i w bardzo zaawansowanej medycynie niezwykle potrzebna. Bardzo państwa namawiam na poparcie tej ustawy, która będzie przełomowa, jeśli chodzi o wzmacnianie sytuacji pacjenta w systemie służby zdrowia – mówił minister Konstanty Radziwiłł.

Przyjęte przez Sejm przepisy przewidują też wymóg wyznaczenia tzw. koordynatora administracyjnego. Będzie on odpowiedzialny za organizację procesu udzielania świadczeń, w tym udzielanie choremu informacji o nim.

POZ będzie finansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Podstawą finansowania będzie tzw. stawka kapitacyjna. Obok niej pojawią się: budżet powierzony, opłata zadaniowa i dodatek motywacyjny za wynik leczenia i jakości opieki.

Wprowadzenie nowej organizacji POZ poprzedzi pilotaż.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl