Min. Szumowski: Priorytetem zwiększenie liczby pielęgniarek i położnych

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski zapowiada szybkie podjęcie działań na rzecz zwiększenia liczby pielęgniarek i położnych. Szef resortu spotkał się dziś z przedstawicielami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych.

Obecnie na 1000 mieszkańców przypada nieco ponad 5 pielęgniarek. Dla przykładu w Czechach wskaźnik jest dwukrotnie wyższy. Co więcej średnia wieku pielęgniarek i położnych w naszym kraju to 51 lat.

Strategia na rzecz pielęgniarstwa nie zadowala tego środowiska. Pielęgniarki i położne wskazują na warunki pracy, wynagradzania i koszyk świadczeń gwarantowanych.

Minister Łukasz Szumowski przyznał, że priorytetowo traktuje rozwiązanie problemu niedoboru pielęgniarek.

– Jeżeli popatrzymy na demografię pracujących w Polsce pielęgniarek i położnych, to poniżej 40. roku życia mamy gwałtowny spadek liczby pielęgniarek i położnych. Jeżeli nie zrobimy czegoś systemowo, co zwiększy atrakcyjność do systemu szkolenia oraz pozostawania systemu pracy, będzie to poważne zagrożenie. Jest to w związku z tym jeden z moich priorytetów, by liczba osób, która będzie wchodziła do szkolnictwa wyższego pielęgniarek i położnych wzrastała – powiedział Łukasz Szumowski.

Było to już drugie spotkanie nowego ministra zdrowia z pielęgniarkami. Szef resortu w najbliższym czasie musi także załagodzić sytuację z rezydentami, którzy domagają się skokowego wzrostu na ochronę zdrowia o podwyżek. Minister spotka się z nimi w najbliższy czwartek.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl