fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

KO zapowiada wniosek do prokuratury przeciwko min. Ł. Szumowskiemu w związku z rekomendacjami dot. wyborów prezydenckich

Koalicja Obywatelska zaatakowała ministra zdrowia za rekomendacje, jakie przekazał premierowi ws. wyborów prezydenckich. Posłowie KO zapowiedzieli wniosek do prokuratury przeciwko prof. Łukaszowi Szumowskiemu.

Politycy KO zarzucają ministrowi, że rekomendując wybory korespondencyjne jako najbezpieczniejszą obecnie formę głosowania naraża zdrowie obywateli.

Szef resortu zdrowia stwierdził wczoraj, że głosowanie w tradycyjnej formie jest możliwe dopiero za 2 lata.

KO próbuje odwrócić uwagę opinii społecznej od istotnych kwestii. Tymczasem jeśli zostaną spełnione warunki bezpieczeństwa, wybory korespondencyjne są możliwe, jak to miało miejsce w np. w Bawarii – ocenił politolog dr Aleksander Kozicki.

– Opinia publiczna przede wszystkim jest zainteresowana bezpieczeństwem całego społeczeństwa, poszczególnych rodzin i jednostek z osobna i przeprowadzaniem wyborów i wszelkich procedur, które są niezbędne w świetle konstytucji oraz państwa demokratycznego w sposób sprawny i bezpieczny. Przykuwa się uwagę opinii publicznej pewnymi rzeczami, które nie powinny rzutować na bieżącą działalność ani państwa, ani społeczeństwa polskiego. Kwestia bezpieczeństwa po pierwsze, drugie – to bezpieczne procedowanie. Nic tutaj nie stoi na przeszkodzie, aby tego typu działania, jak wybory korespondencyjne, wdrożyć – zaznaczył dr Aleksander Kozicki.

Wybory zarządzono na 10 maja. W Senacie jest projekt, który przewiduje głosowanie korespondencyjne. Izba wyższa parlamentu zwleka jednak z procedowaniem przepisów.

Senacka większość chce wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, co skutkowałoby przesunięciem wyborów w czasie. Na jesieni może być jednak druga fala zachorowań.

W Parlamencie znajduje się również projekt Porozumienia, który przedłuża o 2 lata kadencję prezydenta Andrzeja Dudy. Przewodniczący formacji szuka poparcia dla tego pomysłu.

PAP

drukuj