PAP/Andrzej Grygiel

Min. Ł. Szumowski: Polacy oczekują systematycznej poprawy opieki zdrowotnej, nie chcą rewolucji

Polacy oczekują systematycznej poprawy opieki zdrowotnej, nie chcą rewolucji – akcentował w sobotę w Katowicach minister zdrowia Łukasz Szumowski. Naprawiamy system, który od lat był niedofinansowany, ale nie da się tego zrobić w rok, dwa, nawet w jedną kadencję – podnosił.

„Zdrowie jest dla Polaków jednym z kluczowych obszarów, w których oczekują systematyczniej poprawy, ale wiemy też, że Polacy nie oczekują rewolucji. To, co robimy, to wiarygodna naprawa systemu, który od wielu, wielu lat był niedofinansowany i zapomniany, nie był priorytetem politycznym u naszych poprzedników praktycznie nigdy” – powiedział minister.

Łukasz Szumowski akcentował, że nakłady, które są w tej chwili, to 25 mld więcej niż na początku kadencji.

„Przeznaczamy 100 mld zł na ochronę zdrowia Polaków. W 2024 r. to będzie 160 mld zł. Co dalej? Myślę, że te nakłady będą rosły dalej. Jestem przekonany, że w kolejnych latach powinniśmy osiągnąć średnią europejską wydatków na ochronę zdrowia” – stwierdził.

Szef MZ mówił, że wydatki w ochronie zdrowa są inwestowane w sposób racjonalny.

„Dzięki ustawie o sieci szpitali nie wydatkujemy środków w sposób dowolny. (…) Dzięki temu, że wzrastają nakłady mogliśmy wzmocnić kadry. (…) Możemy również zwiększyć wyceny świadczeń. Możemy wprowadzić nielimitowane świadczenia w taki sposób, by kolejki w obszarach, w których interweniujemy, za niedługi czas spadły w sposób istotny” – wyliczał.

Minister podkreślił jednocześnie, że „nie da się naprawić systemu ochrony zdrowia w rok, dwa, nawet w jedną kadencję”.

PAP/RIRM

drukuj