Czechy: trwa druga tura wyborów prezydenckich

O godzinie 14.00 w Czechach otwarto lokale wyborcze. W drugiej turze wyborów o urząd głowy państwa ubiegają się obecny prezydent Milosz Zeman i były przewodniczący akademii nauk Jirzi Drahosz. Sondaże nie wskazują jednoznacznego zwycięzcy dwudniowego głosowania.

Lokale wyborcze otwarte będą w piątek do 22.00 i w sobotę od 8.00 do 14.00. Pełne nieoficjalne wyniki, opracowywane przez czeski urząd statystyczny, znane będą w kilka godzin po zamknięciu lokali wyborczych.

Pierwszą rundę wyborów wygrał Milosz Zeman, na którego oddało głos 38,59 proc. wyborców. Drugi był Jirzi Drahosz z 26,6 proc. Kolejni trzej kandydaci, którzy nie odnieśli sukcesu w pierwszej turze, przekazali swoje głosy Drahoszowi.

Ostatnie sondaże wskazywały na wyrównany wynik. Według jednego z nich na Drahosza chciało głosować 47 proc. a na urzędującego prezydenta 43 proc. Pozostałe 10 proc. to niezdecydowani wyborcy i ci, którzy nie zamierzali głosować.

Zdaniem komentatorów wybory traktowane są jako swoisty plebiscyt nad prezydenturą Zemana. Krytykowany jest styl jego prezydentury. W ogniu krytyki znaleźli się też jego współpracownicy. Media podkreślały jego sympatie do Rosji i Chin. W kampanii wyborczej Zeman mówił m.in., że Rosja nie jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Czech. Drahoszowi z kolei wypominano, mimo jego zaprzeczeń, chęć przyjmowania uchodźców w Europie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl