fot. flickr.com

Czechy: Pierwsza Msza św. w odbudowanym po pożarze kościele w Gutach na Zaolziu

W odbudowanym po pożarze kościółku pw. Bożego Ciała w Gutach na czeskim Zaolziu odprawiono dziś pierwszą Mszę św. Poświęcenia kościoła, dzwonów i organów dokonał biskup ostrawsko-opawski ks. bp Martin David. Pochodząca z XVI wieku drewniana świątynia została podpalona w 2017 roku.

Niedzielna uroczystość rozpoczęła się przed jeszcze zamkniętą świątynią. Ksiądz biskup Martin David przekazał klucze proboszczowi, księdzu Kazimierzowi Płachcie, który otworzył drzwi. Po wejściu do kościoła ksiądz biskup pobłogosławił ołtarz, dzwony oraz organy. Z uwagi na nadal obowiązujące ograniczenia związane z pandemią COVID-19, wewnątrz kościoła było tylko 50 zaproszonych osób. Kolejnych 200 wiernych obserwowało ceremonię przed budynkiem na dużym ekranie. Po zakończeniu Mszy świętej można było wejść do wnętrza świątyni.

Wyświęcony dziś kościół jest wierną repliką budowli, która doszczętnie spłonęła. Do jej wzniesienia wykorzystano tradycyjne rzemiosło. Odbudowa kosztowała około 1,3 mln euro. Koszty tylko częściowo pokryło ubezpieczenie. Zorganizowana była publiczna zbiórka, potrzebne drewno przekazała ze swoich lasów diecezja ostrawsko-opawska. Ufundowane zostały cztery nowe dzwony oraz organy polskiej firmy Zych. Świątynia została wyposażona w nowoczesny system przeciwpożarowy oraz zbiornik z wodą o pojemności 24 m3.

XVI-wieczny kościół w Gutach spłonął w nocy z 1 na 2 sierpnia 2017 roku po podpaleniu przez trójkę młodych osób. Sąd wymierzył im kary trzech i pół, 8 i 9 lat więzienia. Najwyższą karę otrzymał kierujący całą akcją, a najniższą chłopak, który świątynię podpalił i był wtedy jeszcze niepełnoletni. Wyrok ośmiu lat dostał kierowca, który przywiózł pozostałą dwójkę na miejsce przestępstwa.

PAP

drukuj