fot. naszdziennik.pl

Posłowie chcą uregulować zasady klauzuli sumienia farmaceutów

Posłowie skierowali do ministra zdrowia dezyderat ws. uregulowania zasad korzystania z klauzuli sumienia przez farmaceutów. Dokument skierowała wczoraj do resortu sejmowa Komisja do Spraw Petycji.

Okazją do uściślenia kwestii korzystania z klauzuli sumienia są prace, jakie prowadzi ministerstwo nad nową ustawą o zawodzie farmaceuty. Szef resortu ma teraz 30 dni na odpowiedź. Jeśli nie będzie ona satysfakcjonująca dla polityków, mogą wystąpić z własnym projektem w tej sprawie.

Eksperci podkreślają, że w całej sprawie chodzi o szczegółowe uregulowanie korzystania z konstytucyjnego prawa do sprzeciwu sumienia.

W dezyderacie jest też postulat wprowadzenia mechanizmu, który zapewni dostęp do zarejestrowanych leków w sytuacji, gdy farmaceuta, powołując się na klauzulę sumienia, nie chce ich sprzedać, a w miejscowości nie ma innej apteki.

Wątpliwości co do tego postulatu zgłosiła podczas posiedzenia komisji prezes Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Małgorzata Prusak.

– Obawiam się, że przerzucenie zapewnienia dostępu pacjenta do wszystkich zarejestrowanych środków na farmaceutów, bądź właściciela apteki, może oznaczać de facto ograniczenie możliwości skorzystania z klauzuli sumienia przez farmaceutów. Może być też jednoznacznym ograniczeniem wolności konstytucyjnej. Należy podkreślić, że nie chodzi tutaj o środki, które ratują życie, lecz takie, które nie służą leczeniu – np. tabletka „po” – albo takie, które – nawet jeśli służą leczeniu – to mogą być zakupione w innym miejscu i w dłuższym terminie – powiedziała Małgorzata Prusak.

Zdaniem Komisji do Spraw Petycji, w prawie potrzebna jest również regulacja niepozwalająca na nadużywanie klauzuli sumienia np. przez miłośników zwierząt, którzy odmawiają wydania leku testowanego na zwierzętach.

W dezyderacie znalazła się też prośba o ,,precyzyjne wskazanie pełnej listy leków ratujących życie”, a także postulat, by lekarz wystawiający receptę umieszczał na niej informację, w jakim celu będzie stosowany dany lek.

RIRM

drukuj