Szwajcaria: trwa ostatni dzień Światowego Forum Ekonomicznego

Ostatniego dnia Światowego Forum Ekonomicznego w Davos prezydent Andrzej Duda uczestniczy w dyskusji panelowej na temat Europy Środkowej i Wschodniej. Obecni są także prezydenci Ukrainy Petro Poroszenko i Liwy Dalia Grybauskaite.

Prowadzący spotkanie zapytał polskiego prezydenta m.in. o spór z Komisją Europejską i reformę sądownictwa. Andrzej Duda zapewnił, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości są zgodne z prawem i wzorowane na innych krajach europejskich. Wskazał też, że KE jest dezinformowana m.in. przez opozycję o tym, co dzieje się w naszym kraju.

Prezydent Polski zaznaczały, że od kilku miesięcy polski rząd rozmawia z KE, bo wcześniej ten organ prowadził dyktat, a nie dialog wobec naszego kraju. Sytuacja się zmienia – powiedział Andrzej Duda.

Mam nadzieję, że Unia Europejska powróci do rozmów i prowadzenia dialogu. Mam nadzieję, że znajdziemy rozwiązanie, bo to nie jest komfortowa sytuacja dla KE, zwłaszcza podczas Brexitu, kreuje się duży kryzys, bo w mojej opinii to jest rodzaj kryzysu oczywiście nie tak rozległego jak Brexit, ale to jeden z kryzysów, które toczą UE. W tym wszystkim to dialog i obiektywizm są najważniejsze. (…) W mojej opinii, KE jest dezinformowana przez polską opozycję, która utraciła władzę podczas wyborów w 2015 r. – podkreślił szef państwa polskiego.

Prezydent wskazał też na niekonsekwencje i brak obiektywizmu w ocenianiu reform przez KE. Jak zaznaczył, podobne rozwiązania, stosowane np. w Hiszpanii czy Szwecji, zdaniem KE są zgodne z prawem, a jeśli wprowadza je rząd w Polsce, uznaje je za antydemokratyczne – tłumaczył w dyskusji prezydent Andrzej Duda.

Głos w  Davos zabrał dziś także prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Polityk poruszył m.in. temat nieuczciwych praktyk handlowych.

„USA nie będą już przymykać oka na nieuczciwe praktyki handlowe (…). Nie możemy mieć wolnego i otwartego handlu, jeśli niektóre kraje eksploatują system kosztem innych” – zaznaczył prezydent Trump dodając, że jego kraj jest gotów negocjować dwustronne, obopólnie korzystne, porozumienia handlowe ze wszystkimi krajami, w tym tymi, które wchodziły w skład proponowanego przez poprzednią administrację USA Partnerstwa Transpacyficznego.

Stany Zjednoczone wycofały się z rozmów na temat TPP niedługo po objęciu urzędu przez D. Trumpa.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl