fot. pixabay.com

Reuter: Przed wyborami niemieccy milionerzy lokują pieniądze w Szwajcarii

Przed wyborami parlamentarnymi niemieccy milionerzy, z obawy że wygrają je socjaldemokraci i podniosą podatki dla najbogatszych grup społecznych, zaczęli lokować pieniądze w Szwajcarii – podaje Agencja Reutera, powołując się na bankierów i doradców podatkowych.

Jeśli niedzielne wybory w Niemczech wygra SPD i przejmie władzę wraz z Zielonymi, nowy rząd może mieć w planach ponowne wprowadzenie podatku od majątku i podwyższenie podatku spadkowego – wyjaśnia Reuter.

Dla superbogatych Niemców jest to bardzo niepokojące – mówi agencji prawnik specjalizujący się w podatkach, prowadzący również działalność w Szwajcarii.

Dowodzi to, że wielu bardzo bogatych ludzi nadal uważa Szwajcarię za atrakcyjne miejsce do lokowania fortun, choć tamtejsze władze starają się walczyć z wizerunkiem kraju jako „bezpiecznej przystani dla miliarderów” – pisze Reuter.

Żaden inny kraj nie ma takiej ilości zagranicznych aktywów i nie odnotował takiego napływu pieniędzy w 2020 roku, kiedy napięcia geopolityczne i pandemia sprawiały, że Szwajcaria stała się szczególnie cenionym miejscem na inwestycje i lokowanie aktywów.

W pierwszym kwartale 2021 roku depozyty niemieckich gospodarstw i firm w Szwajcarii wzrosły o blisko 5 mld dol., do 37,5 mld dol., a dane te – przedstawione przez Bank Rozrachunków Międzynarodowych – nie obejmują udziałów, obligacji ani produktów finansowych.

Dane za ostatnie miesiące nie są jeszcze dostępne, ale specjaliści mówią, że pieniądze nadal płyną z Niemiec do Szwajcarii.

Wielu klientów doradców podatkowych stara się też chronić przed niemieckim fiskusem, inwestując w Szwajcarii lub przenosząc aktywa do fundacji w Liechtensteinie. Przelanie po prostu pieniędzy na szwajcarskie konto nie stanowi już ochrony przed podatkami, ponieważ ze względu na wielką międzynarodową presję Szwajcaria udostępnia teraz dane finansowe klientów władzom podatkowym w ich rodzinnych krajach.

Lokalny polityk w Szwajcarii powiedział Agencji Reutera, że wielu niemieckich przedsiębiorców sprawdzało w ostatnich miesiącach możliwość osiedlenia się w pobliżu Jeziora Zuryskiego w okolicach, gdzie obowiązują niskie podatki.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl