fot. PAP/EPA

Wybory do niemieckiego parlamentu

W Niemczech odbędą się dziś wybory do Bundestagu. Nowy parlament wybierze następcę kanclerz Angeli Merkel, która odchodzi ze stanowiska po 16 latach rządów.

W przedwyborczych sondażach Socjaldemokratyczna Partia Niemiec nieznacznie wyprzedza chadecką koalicję CDU-CSU. Jeżeli wyniki sondażowe się sprawdzą, kanclerzem Niemiec zostanie obecny wicekanclerz i minister finansów, Olaf Scholz.

Według dr. Tomasza Teluka, politologa, najprawdopodobniej dojdzie do koalicji SPD z liberałami i Zielonymi. Nie można też wykluczyć kontynuacji wielkiej koalicji z chadekami. Ekspert zaznaczył, że niezależnie od tego kto wygra wybory, nie należy spodziewać się radykalnej zmiany w dotychczasowej polityce Berlina, w tym w relacjach z Polską.

– Kurs przywódcy w UE będzie kontynuowany, także dialog z Rosją, próba utemperowania Trójmorza. Tego wszystkiego możemy się spodziewać niezależnie od tego, kto okaże się zwycięzcą wyścigu wyborczego w Niemczech. Stosunkowo najgorzej byłoby, gdyby wygrali Zieloni, a jeszcze wiosną byli uważani za faworytów wyścigu. Po nich można by było spodziewać się radykalnych zmian, zaostrzenie kursu ekologicznego oraz uprawień politycznych, jeśli chodzi o zmiany kulturowe i społeczne. Jeśli chodzi o różnice między socjaldemokratami a chadekami, to jest ona niewielka. Trudno spodziewać się zmiany kursu. Myślę, że on cały czas będzie niekorzystny dla Polski – wskazał dr Tomasz Teluk.

Wybory do niemieckiego Bundestagu odbywają się co 4 lata. W tegorocznych  startuje aż 47 partii.

Trzy ugrupowania nominowały oficjalnych kandydatów na miejsce Angeli Merkel. Chadecy wystawili swojego lidera Armina Lascheta, socjaldemokraci – Olafa Scholza, a Zieloni – współprzewodniczącą partii Annalenę Baerbock.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl