fot. flickr.com

Ubrania wytwarzano już ponad 100 tys. lat temu

Narzędzia służące do obróbki skór na ubrania, datowane na 120 – 90 tys. lat, odkryto w Maroku – piszą naukowcy na łamach „iScience”.

Wynalezienie ubrań przez człowieka było ogromnym przełomem w rozwoju cywilizacyjnym. Świadczyło o zaawansowanych zdolnościach poznawczych człowieka i otwierało przed ludźmi perspektywy ekspansji z Afryki do chłodniejszych obszarów naszej planety.

Początki wytwarzania i noszenia ubrań giną jednak w mroku dziejów. Takie materiały jak skóry dużo szybciej ulegają rozpadowi niż inne obiekty z czasów prehistorycznych, na przykład narzędzia. Z tego powodu naukowcy ciągle niewiele wiedzą na ten temat.

W Jaskini Przemytników w Maroku odkryto kościane narzędzia datowane na 120 tys. – 90 tys. lat. W pobliżu znaleziono również kości drapieżników. Zdaniem naukowców w tym miejscu prehistoryczni ludzie – przedstawiciele Homo sapiens – skórowali zwierzęta, a następnie dokonywali obróbki skór.

„W jaskini naukowcy naliczyli ok. 12 tys. fragmentów kostnych, w tym ponad 60 kości, którym ówcześni mieszkańcy, nadali postać narzędzi. Analiza nacięć na pozostałych kościach wskazuje, że nie obrabiano ich dla mięsa, ale raczej dla skór” – opisuje Emily Hallett z Instytutu Badań nad Dziejami Człowieka im. Maxa Plancka w Jenie (Niemcy).

Odkryte narzędzia Emily Hallet porównała z narzędziami do obróbki skór, pochodzącymi z innych stanowisk archeologicznych. Jej zdaniem stopień wyspecjalizowania narzędzi świadczy o tym, że są one częścią zaawansowanej kultury materialnej, która pozostaje na razie nieodkryta.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl