fot. PAP/EPA

Wieloletni budżet Unii Europejskiej oraz umowy handlowe z Wlk. Brytanią – to główne wyzwania Niemców w czasie prezydencji w UE

Wieloletni budżet Unii Europejskiej oraz umowy handlowe z Wielką Brytanią – to jedne z głównych wyzwań jakie czekają Niemców. Za niespełna dwa miesiące nasi zachodni sąsiedzi obejmą prezydencję w UE.

Europoseł Bogdan Rzońca podkreśla, że będzie to trudna prezydencja. Wszyscy będą patrzeć Niemcom na ręce – zaznaczył.

Władze w Berlinie będą musiały do końca roku podpisać umowy handlowe z Wielką Brytanią, która opuściła Wspólnotę. Zależy na tym UE, ale Londyn chce wynegocjować dla siebie jak najlepsze warunki. Pat w tej sprawie może doprowadzić do kryzysu gospodarczego.

Niemcy będą chciały także naciskać na kraje Wspólnoty, aby przyjąć kolejny budżet Unii Europejskiej. Polska stawia jasne warunki, od których zależy poparcie dla wieloletniego planu finansowego.

– Będziemy głosować za tymi wieloletnimi ramami finansowymi, pod warunkiem, że będą środki jeszcze większe niż są na rolnictwo, czyli na wspólną politykę rolną oraz będą większe środki na fundusz spójności, czyli na inwestycje m.in. transportowe czy pomoc przedsiębiorcom. To musi być realna pomoc. To musi być ładnie wszystko konkretnie nazwane – wskazuje Bogdan Rzońca.

W tej perspektywie Unia Europejska stawia także na kwestie związane z ochroną klimatu. Europoseł Bogdan Rzońca powiedział, że Polska będzie realizować wszystkie zobowiązania wynikające z Zielonego Ładu.

Wymienił tu inwestycje m.in. w czystą energię ochronę środowiska i budowanie zbiorników wodnych. Polityk zaznaczył, że nie może to się odbyć kosztem zamykania kopalń czy wykluczenia gazu jako nośnika energii.

Władze naszego kraju zawracają uwagę, że gospodarka Polski po latach socjalizmu jest w innej sytuacji niż w państwach zachodnich.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl