K. Szymański: Mamy prawo do suwerennego kształtowania systemu prawnego

Polska jest gotowa na zorganizowanie poszerzonej dyskusji na temat tzw. „białej księgi”, jeśli pojawi się taka potrzeba – powiedział minister ds. europejskich Konrad Szymański podczas spotkania Rady Unii Europejskiej ds. Ogólnych.

W Brukseli Konrad Szymański wraz z ministrami z innych państw członkowskich Unii Europejskiej uczestniczył w spotkaniu Rady UE ds. Ogólnych. Podczas obrad wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans przedstawił m.in. sprawozdanie, które dot. stanu postępowania i kontaktów z Polską ws. procedury uruchomienia art. 7.

Na konferencji polski minister ds. europejskich relacjonował, że na spotkaniu sprawa „białej księgi” nie była szeroko omawiana. Nie mieliśmy okazji prowadzić analizy dokumentu, który ma koło 100 stron – wyjaśnił.

Rząd ma za zadanie przede wszystkim bronić prawa polskiego do suwerennego kształtowania systemu prawnego – powiedział minister Konrad Szymański.

– Naczelnym zadaniem polskiego rządu jest nie tylko przedstawić prawdziwy obraz reform – to jest ważne dla nas – ale również obrona prawa polskiego parlamentu do kształtowania systemu wymiaru sprawiedliwości zgodnie z polskimi wyborami. To jest dla mnie rzecz znacznie poważniejsza niż oczekiwania aktorów zewnętrznych. (…) Z uwagą staramy się przyjąć i przeanalizować argumenty, które padają w tej sprawie, ale to nie oznacza, że jesteśmy gotowi na przyjęcie założenia, że w sprawach, które dotyczą w tym wypadku wymiaru sprawiedliwości, ktokolwiek inny poza polskim parlamentem może dokonywać decyzji – wskazał Konrad Szymański.

Dziś minął trzymiesięczny termin, który KE wyznaczyła polskiemu rządowi, aby odpowiedział na jej zalecenia w sprawie reform wymiaru sprawiedliwości, które zdaniem unijnego organu naruszają zasady rządów prawa UE.

Polskie władze nie zgadzają się jednak z zarzutami Komisji. W odpowiedzi – do których dotarły media – wskazano, że rząd nie wycofa się z żadnych przyjętych rozwiązań dotyczących wymiaru sprawiedliwości, ale jest gotowy do wspólnej oceny rezultatów zmian.

RIRM

drukuj