fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Premier Mateusz Morawiecki: Temat zmian w polskim sądownictwie nie jest zbyt poruszany w Davos

Temat zmian w polskim sądownictwie nie jest zbyt poruszany w Davos – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, wystarczy parę zdań, żeby wytłumaczyć naszym partnerom, że chcemy reformować wymiar sprawiedliwości, tak aby był bardziej niezawisły i obiektywny.

Premier, pytany w Radiowej Jedynce, czy w Davos ma ze sobą „białą księgę”, dotyczącą zmian w polskim sądownictwie, powiedział, że nie jest to temat poruszany na forach w Davos.

„Mam wiele materiałów z tym związanych, z tym, że w Davos nie jest to temat poruszany na różnych forach, bo wystarczy parę zdań, żeby wytłumaczyć naszym sojusznikom i partnerom, że my chcemy reformować wymiar sprawiedliwości w taki sposób, żeby był on dużo bardziej niezawisły, obiektywny i transparentny. Kilka przykładów dlaczego tak uważam zamyka temat” – podkreślił szef rządu.

Zaznaczył, że temat reform polskiego sądownictwa „nie jest poruszany w Davos nawet w rozmowach dwustronnych”.

Biała księga, to propozycja polskiego rządu, która ma zawierać stanowisko Polski ws. prowadzonej przez KE procedury i zaprezentować argumenty w kwestii reformy wymiaru sprawiedliwości.

48. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbywa się w dniach 23-26 stycznia. Polskę reprezentują premier Morawiecki i prezydent Andrzej Duda. Do szwajcarskiego kurortu co roku pod koniec stycznia zjeżdżają się światowi przywódcy polityczni, prezesi największych firm i organizacji pozarządowych oraz intelektualiści. Davos jest miejscem konferencji o globalnych trendach społecznych i gospodarczych, a także okazją do nieformalnych rozmów.

PAP/RIRM

drukuj