fot. PAP/Łukasz Gągulski

Premier: Daniel Obajtek dokonuje fundamentalnych zmian w sektorze energetycznym, dlatego jest atakowany

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek dokonuje fundamentalnych zmian w sektorze energetycznym, musiał nacisnąć na odcisk niejednej grupie interesów. Jestem przekonany, że dlatego jest atakowany – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu był pytany na konferencji prasowej, czy Daniel Obajtek powinien pokazać swoje oświadczenie majątkowe z czasów, gdy był szefem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także dlaczego, jego zdaniem, Daniel Obajtek je ukrywa.

„Pan Daniel Obajtek jest osobą, która dokonuje fundamentalnych zmian w polskiej gospodarce, w niezwykle ważnym sektorze energetycznym, budując wielki koncern multienergetyczny. Chyba jest jasne, że w takiej sytuacji musiał nacisnąć na odcisk niejednej grupie interesów” – powiedział premier.

Wymienił w tym kontekście m.in. „grupy dostawców czy przedsiębiorców, którzy w inny sposób wyobrażali sobie funkcjonowanie firmy czy koncernu PKN i firm, które się teraz łączą z koncernem”.

Te plany „połączeniowe” – jak mówił – nie są żadną tajemnicą.

„Jestem przekonany, że z tego względu nastąpił właśnie atak, który sięga do bardzo dawnej przeszłości, co do której osoba nie może się za bardzo w skuteczny sposób bronić, bo są to rzucane kalumnie. W sytuacji, kiedy fakty mogłyby być przedstawione w sposób równorzędny przez drugą stronę. Jestem przekonany, że wszystko byłoby we właściwy sposób wyjaśnione. Jednak wiemy, jaka jest potężna siła mediów. Mediów, które w sposób skoordynowany prowadzą akcję niszczenia ludzi. Wiemy o takich mechanizmach doskonale, że można wziąć jakiś jeden element wypowiedzi, jedno słowo wyrwać z kontekstu i nadąć ten balon do niewyobrażalnych rozmiarów, potem wykorzystując tę siłę i (…) uderzać w człowieka” – stwierdził premier.

Szef rządu ocenił, że to, w jaki sposób prezes Daniel Obajtek transformuje energetykę, czy pomaga w transformacji energetyki, jest „zasadniczą przyczyną, dla której dzieje się to, co się dzieje”.

W czwartek posłowie KO Cezary Tomczyk i Marek Sowa mówili, że Daniel Obajtek, wbrew prawu, nie zgodził się na ujawnienie oświadczeń majątkowych z czasów, gdy był szefem ARiMR-u. Marek Sowa powiedział, że Daniel Obajtek był zobowiązany do składania oświadczeń majątkowych jako szef Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Daniel Obajtek sprawował tę funkcję od 27 listopada 2015 do 2 marca 2017. Poseł dodał, że 5 marca wystąpił do obecnego prezesa Agencji z prośbą o wydanie kopii oświadczeń majątkowych Daniela Obajtka za okres, kiedy ten był prezesem ARiMR-u. Jak poinformował, dostał odpowiedź, że te oświadczenia znajdują się w Ministerstwie Rolnictwa.

Maciej Zaborowski, pełnomocnik Daniela Obajtka, w oświadczeniu przesłanym PAP napisał, że „po raz kolejny stanowczo zaprzecza nieprawdziwym informacjom rozpowszechnianym przez posłów Marka Sowę oraz Cezarego Tomczyka z Platformy Obywatelskiej w dniu 11 marca 2021 r. na temat oświadczeń majątkowych Pana Daniela Obajtka”.

„Należy podkreślić, że Daniel Obajtek pełniąc funkcję Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa złożył oświadczenie majątkowe zgodnie z obowiązującymi przepisami i również zgodnie z tymi przepisami oświadczenie Daniela Obajtka stanowiło tajemnicę służbową z mocy prawa” – napisał Maciej Zaborowski.

Podkreślił, że „na żadnym etapie Daniel Obajtek nie odmówił ujawnienia oświadczenia majątkowego, nie dostał też nigdy wniosku w tym zakresie”. Dodał, że trzeba stanowczo zaznaczyć, że kontrola oświadczeń majątkowych podlega ściśle określonym procedurom i jest to w kompetencjach wyznaczonych organów.

„Nie są nimi panowie posłowie Marek Sowa i Cezary Tomczyk” – zauważył Maciej Zaborowski.

Posłowie KO zarzucili prezesowi PKN Orlen Danielowi Obajtkowi nieujawnienie kolejnej nieruchomości z tajnego majątku. Chodzi o 450-metrowy dom z basenem w Łężkowicach. Zaprzeczam spekulacjom – odpowiedział Maciej Zaborowski, który zapowiedział podjęcie kroków prawnych.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl