fot. PAP/EPA

Spotkanie premierów grupy V4 z premierem Słowenii

Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej spotkają się dziś w Lublanie z premierem Słowenii, która wraz z początkiem lipca 2021 roku objęła unijną prezydencję. Polskę w trakcie rozmów będzie reprezentował Mateusz Morawiecki.

To pierwszy taki szczyt, który zostanie zorganizowany w ramach węgierskiego przywództwa w Grupie Wyszehradzkiej. Na czele V4 Węgrzy stoją od początku lipca br. Z kolei Słowenia z początkiem miesiąca przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Przywódcy państw chcą ustalić w Lublanie możliwe obszary i formę współpracy na najbliższe pół roku. Jak mówi rzecznik rządu Piotr Müller, spotkanie będzie stanowiło okazję do omówienia spraw z bieżącej agendy unijnej. Dodał, że na szczycie liderzy poświęcą szczególną uwagę kwestii odporności UE na kryzysy, w tym te związane z pandemią COVID-19. Zajmą się też cyberprzestępczością, dezinformacją i atakami na państwową infrastrukturę cyfrową. Ponadto podniosą temat unijnej polityki klimatycznej. W odpowiedzi na przyjęty przez Unię nowy cel redukcyjny Komisja Europejska przygotuje pakiet legislacyjny. Zostanie on opublikowany w połowie lipca br.

W Lublanie Polskę będzie reprezentował premier Mateusz Morawiecki. Po dwóch turach rozmów liderzy Grupy Wyszehradzkiej wraz z premierem Słowenii spotkają się z mediami.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl