fot. twitter.com/GUS_STAT

Bezrobocie w Polsce utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie

Bezrobocie w Polsce wciąż utrzymuje się na rekordowo niskim poziomiewynika z najnowszych danych GUS. W grudniu wyniosło ono 6,6 proc. wobec 6,5 proc. w listopadzie. To najlepszy wynik od 1991 roku.

Rekordowa jest również liczba ofert pracy zgłoszonych przez powiatowe urzędy pracy. W 2017 roku było ich około 1,5 mln, czyli  o 300 tys. więcej w porównaniu do 2016 roku.

Zdecydowanie mamy rynek pracownika – oceniła Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

– Grudzień to jest miesiąc, w którym kończą się prace sezonowe. To jest miesiąc, w którym też kończą się niektóre formy aktywizacyjne, ale biorąc pod uwagę stopę bezrobocia osiągniętą w tym roku, jest to najlepszy z rezultatów od 1991 roku. Mamy rynek pracownika. Dzisiaj już wiemy, że powiatowe urzędy pracy mają wzmożony czas obsługiwania tych potrzeb, które są związane z zatrudnieniem pracowników cudzoziemskich spoza Unii Europejskiej. Szczególnie, że od pierwszego stycznia weszły nowe rozwiązania – wskazała minister Elżbieta Rafalska.

Szefowa resortu zwróciła uwagę, że duży odsetek wśród bezrobotnych stanowią ludzie młodzi. Jednak dynamika spadku tego bezrobocia jest znacząco większa niż w innych grupach.

Dobra koniunktura na rynku pracy zaczyna być coraz bardziej widoczna w całej Polsce. Sytuacja najlepiej przedstawia się w województwie wielkopolskim, śląskim i małopolskim.

Zgodnie z założeniami budżetowymi, stopa bezrobocia miała pod koniec 2017 roku wynieść 7,2 proc. Wynik 6,4 proc. był przewidywany na koniec 2018 roku.

RIRM

drukuj