fot. twitter.com/MRPiPS_GOV_PL

MRPiPS: przekazano dodatkowe środki na aktywizację zawodową w regionach wysokiego bezrobocia

Dodatkowe 29,2 mln zł z Funduszu Pracy na aktywizację zawodową osób bezrobotnych w regionach wysokiego bezrobocia trafiło do 69 urzędów pracy z 12 województw – poinformował PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

W ramach ogłoszonego 1 lipca naboru dotyczącego finansowania ze środków rezerwy Funduszu Pracy programu aktywizacji zawodowej bezrobotnych w regionach wysokiego bezrobocia wpłynęło 69 wniosków. Dotyczyły one aktywizacji 8025 osób.

„O środki w ramach naboru mogli ubiegać się starostowie powiatów, w których stopa bezrobocia według stanu na koniec maja 2019 r. przekroczyła lub była równa 10 proc. Wszystkie, czyli 69 wnioskujących urzędów pracy, otrzymały środki rezerwy Funduszu Pracy w łącznej kwocie 29 213 100 zł” – poinformował wiceszef MRPiPS

Zaznaczył, że choć w całym kraju stopa bezrobocia jest najniższa od lat, to w Polsce jest wiele regionów, w których sytuacja na rynku pracy nie jest tak dobra.

„Stąd decyzja o uruchomieniu dodatkowych środków Funduszu Pracy na aktywizację zawodową bezrobotnych w regionach wysokiego bezrobocia” – wskazał wiceminister Szwed.

W 2019 r. na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej urzędy pracy dysponują podstawową pulą środków w kwocie 2,147 mld zł.

Jak wyjaśnił wiceminister Szwed, do tej pory do powiatowych urzędów pracy skierowano dodatkowe środki rezerwy Funduszu Pracy w wysokości 111 mln zł na finansowanie m.in. programów aktywizacji zawodowej bezrobotnych rodziców powracających na rynek pracy oraz bezrobotnych opiekunów osób niepełnosprawnych, bezrobotnych niepełnosprawnych oraz bezrobotnych, którzy sprawowali opiekę nad osobą zależną, w szczególności niepełnosprawną.

„To także m.in. programy aktywizacji zawodowej bezrobotnych powracających z zagranicy, zamieszkujących na wsi, repatriantów czy dłużników alimentacyjnych, a także bezrobotnych na terenach, na których w 2019 r. miały miejsce klęski żywiołowe” – dodał wiceszef MRPiPS.

Szacowana przez MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w lipcu 5,2 proc. i w porównaniu do czerwca spadła o 0,1 punktu procentowego.

Ze wstępnych danych resortu wynika, że liczba bezrobotnych w końcu lipca wyniosła 869,3 tys. osób i w porównaniu do wcześniejszego miesiąca spadła o 7,8 tys. osób.

Spadek liczby bezrobotnych zanotowano w 14 województwach, najwięcej w: lubuskim – o 2,9 proc., śląskim – o 2,5 proc., oraz pomorskim i warmińsko-mazurskim – w obu o 1,4 proc.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl