fot. pl.wikipedia.org

Portugalia: Protesty przeciwko ustawie wprowadzającej do szkół ideologię gender

Młodzieżówka chadecko-ludowego bloku CDS-PP, Juventude Popular (JP), a także kilka organizacji chrześcijańskich zapowiedziały w środę zaskarżenie nowej ustawy wprowadzającej do szkół w Portugalii ideologię gender. Nowe przepisy obowiązują od wtorku.

Jak poinformował Francisco Rodrigues dos Santos, przewodniczący młodzieżówki centroprawicowego bloku CDS-PP, opublikowane w dzienniku ustaw prawo zostanie zaskarżone przez Juventude Popular jako niekonstytucyjne.

Szef JP uznał, że przyjęta w lipcu przez parlament ustawa, podpisana następnie przez prezydenta Marcelo Rebelo de Sousę, stoi w sprzeczności z art. 43 portugalskiej ustawy zasadniczej, mówiącym, iż “państwo nie może narzucić w nauczaniu szkolnym określonej religii, doktryny lub ideologii”.

“Źle się stało, że parlament przyjął taką ustawę, a prezydent ją podpisał, (…) gdyż upolitycznia ona kwestie intymności dzieci oraz w sposób nielegalny przemyca do ustawodawstwa ideologię radykalnej lewicy” – powiedział Rodrigues dos Santos.

W połowie sierpnia 86 posłów centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej (PSD), bloku CDS-PP oraz jeden deputowany socjalistów (PS) oprotestowali nową ustawę w Trybunale Konstytucyjnym.

“Ideologia gender nie może zostać wprowadzona do szkół przed wcześniejszymi zmianami w tej materii, których najpierw należy dokonać w portugalskiej ustawie zasadniczej. Przyjmując w lipcu tę ustawę w parlamencie partie lewicy złamały konstytucję” – oświadczył deputowany PSD Miguel Morgado.

Pod umieszczoną we wtorek w internecie petycją przeciwko ustawie nakazującej wprowadzenie do portugalskich szkół ideologii gender podpisało się 15 tys. osób.

Zgodnie z nowym prawem publiczne oraz prywatne placówki oświatowe mają obowiązek wprowadzenia do programów szkolnych zagadnień związanych z ideologią gender. Formą poszanowania „indywidualnych predyspozycji seksualnych” każdego ucznia ma być, zgodnie z nowymi przepisami, pozwolenie mu na korzystanie z szatni i toalet takiej płci, z którą się identyfikuje.

Jednym z zarzutów wobec nowej ustawy jest nakazywanie ponad 3 tys. oświatowych instytucji prywatnych w Portugalii, w większości katolickich, wdrażania w ich szkołach gender, choć ideologia ta jest odrzucana przez Kościół.

PAP/RIRM

drukuj