fot. PAP/Wojciech Olkuśnik

Resort rodziny: Obecnie nie jest rozważane podniesienie kwoty świadczenia w ramach „500 plus”

W najbliższym czasie nie należy się spodziewać wzrostu kwoty wypłacanej w ramach świadczenia „500 Plus”. Rząd stawia jednak na wdrażanie szerokiej strategii prodemograficznej.

O ewentualne podniesienie kwoty świadczenia pytali szefową resortu rodziny w czasie porannej konferencji prasowej dziennikarze. Wzrost dodatku miałby być odpowiedzią na rosnącą inflację. Minister Marlena Maląg zaznaczyła, że obecnie takie rozwiązanie nie jest rozważane. Jednocześnie rząd chce poszerzać już realizowane programy prorodzinne, jak „Maluch Plus”. Jako jeden z priorytetów wskazano rozbudowę sieci żłobków.

Dodatkowo trwają prace na strategią demograficzną.

– Przede wszystkim zwracamy uwagę na to, żeby programy, które są wsparciem dla rodzin, takie jak „Maluch Plus”, były aktywnie wspierane i realizowane. Wyzwaniem jest dla nas polityka demograficzna, bo to jest wyzwanie obecnego czasu. Aktualnie pracujemy nad strategią demograficzną. Teraz trwają badania i na tych twardych liczbach będzie oparta strategia. Ta strategia nam też pokaże, w jakie kierunki działań powinna być wytyczona ta mapa drogowa wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi. To jest nasz priorytet – powiedziała minister Marlena Maląg.

Na początku grudnia ubiegłego roku szefowa resortu rodziny powołała Radę Rodziny, która jest organem opiniodawczo-doradczym. Rada Rodziny będzie również wspierać pełnomocnika rządu do spraw polityki demograficznej Barbarę Sochę w przygotowaniu strategii demograficznej.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj