[TYLKO U NAS] M. Maląg: Przy mechanizmach i inwestycjach jakie zastosował rząd pod koniec roku, możemy się spodziewać jednocyfrowego bezrobocia

Na pewno jednocyfrowe bezrobocie przy tych mechanizmach, które funkcjonują. Kolejnym wsparciem są inwestycje, bo teraz już nie bezpośrednie wsparcia dofinansowań do miejsc pracy, ale teraz przede wszystkim tym kołem zamachowym powinny być inwestycje. Stąd też tarcza dla samorządów, czyli rządowy program inicjatyw lokalnych – powiedziała Marlena Maląg, minister pracy rodziny i polityki społecznej w środowym programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Kryzys gospodarczy wywołany pandemią odcisnął swoje piętno w Polsce. Liczne programy społeczne wprowadzone przez rząd pomogły rodzinom przejść dość łagodnie ten kryzys. Pomimo wakacji Ministerstwo Pracy Rodziny i Polityki Społecznej rusza z przyjmowaniem wniosków z programu „Dobry start” [więcej].  

– Do tej pory, czyli w roku 2019, 2018 wypłaciliśmy 3 mld zł, więc to jest  wsparcie właśnie na rozpoczęcie roku szkolnego. Ja sama jestem bardzo zaskoczona, że 200 tys. wniosków złożonych przez kilka godzin, a więc  zainteresowanie, ale też potrzeba wsparcia tych rodzin jest bardzo duża – podkreśliła Marlena Maląg.

Jak zaznaczyła minister, „staramy się zadbać o seniorów, żeby poprawić standard ich życia”.

– Czternasta emerytura, która coraz częściej pada z ust pana prezydenta, ale jest to rzeczywiście rzecz, która już przeszła przez rząd, a niebawem trafi pod obrady Sejmu. Czternasta emerytura to rok 2021, a więc tutaj pośpiechu ustawodawczego nie ma. Natomiast przyjęta przez rząd będzie z końcem 2021 roku, będzie wypłacana i tutaj będzie już przyjęte kryterium dochodowe – wyjaśniła polityk.

Natomiast bez kryterium dochodowego jest wypłacane świadczenie 500 plus. Pomoc finansowa znacznie zmniejszyła poziom ubóstwa wśród dzieci.

Ono przede wszystkim zmniejsza się dzięki właśnie godnym waloryzacjom, dzięki świadczeniom, które do rodzin trafiają. Dzięki temu, że płaca minimalna też jest utrzymywana na coraz wyższym poziomie, bo jednak płaca minimalna w roku 2020 to jest 2600 zł, bez dodatku za wysługę lat, a wiec ten poziom życia Polaków realnie wzrasta i to pokazuje spadek skrajnego ubóstwa […]. Dlatego też te programy są potrzebne. Programy społeczne, które są zagwarantowane – zapewniła Marlena Maląg.

Jak podkreśliła minister w programie „Polski punkt widzenia” te działania przynoszą konkretne rezultaty.

– Śmiało możemy powiedzieć, że 5 mln miejsc pracy zostało ochronionych, kiedy analizujemy te wszystkie instrumenty zarówno dofinansowania do wynagrodzeń, jak też świadczenia postojowe czy już zwolnienie ze składki ZUS-u[…]. Jeżeli chodzi o czerwiec, sytuacja jest korzystniejsza niż w maju. Z danych, które posiada Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przybędzie około 18 tys. osób bezrobotnych – akcentowała szefowa resortu pracy.

Prognozy na koniec roku również są korzystne.

Na pewno jednocyfrowe bezrobocie, przy tych mechanizmach, które funkcjonują. Kolejnym wsparciem są inwestycje, bo teraz już nie bezpośrednie wsparcia dofinansowań do miejsc pracy, ale teraz przede wszystkim tym kołem zamachowym powinny być inwestycje. Stąd też tarcza dla samorządów, czyli rządowy program inicjatyw lokalnych – 6 mld zł. Spotykam się z samorządowcami, którzy są bardzo pozytywnie zaskoczeni tym, że te środki do nich trafią. Od sierpnia będą wnioskować poprzez wojewodów o te środki, będą mogli realizować inwestycje na  swoich terenach – podkreśliła polityk.

Minister rodziny pracy i polityki społecznej zwróciła uwagę, że najważniejszym polem działania dla rządu będzie wspieranie gospodarki kraju.

Widać, że te pieniądze różnymi kanałami przede wszystkim miały utrzymać miejsca pracy, utrzymać firmy. Takim dniem bardzo tragicznym dla polskiej gospodarki był 11 marca, gdzie tych firm wyrejestrowało się bardzo dużo. Dzisiaj już ta sytuacja jest inna. Powoli wracamy do normalności, a więc widzimy, że zadziałały instrumenty, które zostały stworzone i wdrożone w życie – podsumowała Marlena Maląg.

radiomaryja.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

drukuj