Bezrobocie wciąż wysokie

Bezrobocie w Polsce cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie i chociaż minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że stopa bezrobocia w maju spadła do 12,5 proc. z 13,0 proc. w kwietniu, to Polacy i tak niemalże codziennie borykają się z problemami finansowymi. W związku z tym zmuszani są emigrować z kraju w poszukiwaniu pracy.

Kosiniak-Kamysz dodał, że liczba osób bezrobotnych spadła poniżej 2 mln osób. Minister nie wziął jednak pod uwagę m.in. osób niezarejestrowanych w urzędach pracy czy też bezrobocia ukrytego w rolnictwie, które przekracza milion osób. Dane nie uwzględniają również ponad 2 mln młodych, którzy wyjechali z Polski.

Odnosząc się do informacji ministra pracy, prof. Grażyna Ancyparowicz wskazała, że są to wyłącznie „statystyczne sztuczki”.

– Zastanówmy się co to znaczy? Nawet gdyby to było te 12,5 proc. osób, które są w wieku produkcyjnym, w wieku 18- 65 lat – cały czas zakładamy te stare granice emerytalne – to, ile osób tak naprawdę nie ma pracy i nie ma z czego żyć? Także to jest żadna poprawa. To są po prostu jakieś statystyczne sztuczki, które być może są również dobrze skorelowane w czasie z tymi burzliwymi i hucznymi obchodami tego odzyskania wolności – mówiła prof. Grażyna Ancyparowicz.

Według metodologii Eurostatu, stopa bezrobocia po dostosowaniu sezonowym w kwietniu br. wyniosła w Polsce 9,7 proc. wobec 9,8 proc. w marcu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl