Niedofinansowana subwencja oświatowa

Ponad 93 proc. samorządów wydaje na szkoły i opiekę wychowawczą więcej niż otrzymuje z budżetu państwa – wynika z informacji ministerstwa finansów.

Jak informuje jeden z dzienników, w ciągu ostatnich 10 lat, publiczne wydatki na oświatę wzrosły o 90 proc. do poziomu ponad 61 mld zł.

Subwencja zwiększyła się w tym czasie o 65 proc. i wynosi obecnie 40 mld zł, zaś wydatki samorządów na ten cel wzrosły, aż o 267 proc. i wynoszą ponad 21 mld zł.

Samorządowcy skarżą się, że rząd nakłada na nich dodatkowe obowiązki, ale nie idą za tym pieniądze na ich realizację.

Poseł Sławomir Kłosowski, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży powiedział, że głównym problemem jest niedofinansowanie subwencji oświatowej.

– Rząd Donalda Tuska nie daje odpowiedniej wysokości subwencji oświatowej, która zabezpieczyłaby wszystkie kwestie związane z prowadzeniem oświaty. Nie mam dobrych wiadomości dla samorządów na rok bieżący i lata następne dlatego, że to drążenie kieszeni samorządów przez rząd Donalda Tuska będzie jeszcze głębsze – mówił poseł Sławomir Kłosowski.

Ponieważ oświata jest priorytetem, wiele gmin w pierwszej kolejności rezygnuje z wydatków związanych z innymi inwestycjami co oznacza m.in. mniejsze pieniądze na lokalne drogi.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl