fot. mpips.gov.pl

E. Rafalska do S. Broniarza: Rodzice wiedzą, na co wydać pieniądze ze świadczenia „Dobry Strat”

Jestem przekonana, że rodzice wiedzą najlepiej, na co należy wydać pieniądze ze świadczenia „Dobry Strat” i dokonują najlepszych wyborów dla swoich dzieci – powiedziała PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, odnosząc się do słów Sławomira Broniarza, prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Minister rodziny odniosła się do wypowiedzi prezesa ZNP Sławomira Broniarza dla internetowej telewizji wp.pl o świadczeniu „Dobry Start”.

„Każdy, kto otrzyma dodatkowo 300 zł, jest z tego powodu zadowolony. Natomiast ja nie do końca jestem przekonany, że te pieniądze powinny trafić bezpośrednio do rodziców. Nadal, być może błędnie, wychodzę z założenia, że lepiej, żeby rodzice decydowali o ich wydaniu, ale na poziomie szkoły” – powiedział Sławomir Broniarz.

Elżbieta Rafalska zaznaczyła, że „nie podziela poglądu prezesa ZNP”.

„Być może (Sławomir Broniarz – PAP) jest mocno przywiązany do wcześniejszych rozwiązań, które bywały w czasach mocno już zamierzchłych, kiedy to szkoła za rodziców robiła zakupy, nie zawsze trafione. Jestem absolutnie przekonana, że rodzice zawsze wiedzą najlepiej, co należy kupić i dokonują najlepszych wyborów dla swoich dzieci” – podkreśliła.

Jak dodała minister, szkoła zawsze sugeruje rodzicom, co dziecko powinno posiadać, kiedy idzie do szkoły.

„Nie mam wątpliwości, że wybór powinien pozostawać w gestii rodziców. Jestem za pełną autonomią rodzin” – powiedziała.

W ramach programu „Dobry start” 300 zł przysługuje na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Świadczenie jest wypłacane niezależnie od dochodów rodziny.

PAP/RIRM

drukuj