Rok funkcjonowania programu Rodzina 500 plus

Dziś mija rok od początku funkcjonowania rządowego programu wsparcia rodzin Rodzina 500 plus. To sztandarowe przedsięwzięcie rządu Prawa i Sprawiedliwości, a także jedna z najważniejszych obietnic kampanii wyborczej.

Głównym celem programu Rodzina 500 plus jest regularnie wspieranie z budżetu państwa rodzin, a także zachęta do zwiększania dzietności. Inicjatywa nadzorowana jest przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej, którym kieruje minister Elżbieta Rafalska.

Osoby korzystające z programu, co miesiąc otrzymują 500 złotych na dziecko, począwszy od pierwszego lub drugiego w zależności od zarobków.

Doraźne efekty rządowego programu były widoczne już po kilku miesiącach: w ubiegłym roku wiele rodzin po raz pierwszy mogło pozwolić sobie na wspólne wakacje, a także finansowanie zajęć dodatkowych dla dzieci. Jak pokazują dane, program stanowi też realną zachętę do powiększania rodziny.

W 2016 roku mamy o cztery procent więcej urodzeń w stosunku do roku 2015 – mówi poseł Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Buda.

Jeżeli uwzględnimy fakt że ten program nie funkcjonował przez cały ubiegły rok. Został wprowadzony po jego pierwszym kwartale, w związku z tym te dane są bardzo dobrymi informacjami. Kiedy z kolei spojrzymy na ostatnie miesiące 2016 roku to widzimy, że wzrost urodzeń dzieci w Polsce był już ok. 20 procentowy. Można spodziewać się, że w bieżącym roku comiesięczny wzrost urodzeń dzieci w Polsce będzie utrzymany na poziomie tych 20 proc. To jest bardzo dobra informacja. Ten efekt, który był przez wielu podważany i niemożliwy do osiągnięcia –populacyjnego wzrostu urodzeń – okazuje się że jest możliwy i osiągalny – podkreśla poseł PiS.

Choć statystyki są optymistyczne, to minister Elżbieta Rafalska zapowiada, że od października w programie Rodzina 500 plus nastąpią zmiany. Chodzi m. in. o doprecyzowanie „przepisów dotyczących problemu opieki naprzemiennej oraz utraty i uzyskiwania dochodu”.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj