fot. M.Borawski/Nasz Dziennik

Domy dziecka nie zostaną objęte programem „Rodzina 500 plus”

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, aby świadczenie za program 500 plus było wypłacane także na dzieci przebywające w ośrodkach państwowych. Szefowa tego resortu Elżbieta Rafalska podkreśla jednak, że jest to pomoc skierowana dla rodzin biologicznych i rodzin zastępczych.

Minister Rafalska zwraca uwagę, że koszt utrzymania dziecka w placówkach instytucjonalnych jest na wystraczającym poziomie. To nawet 4 tys. zł.

W placówkach mamy sytuację, w której koszt utrzymania dzieci zbliża się czasami do 4 tys. zł i jest kosztem w pełni pokrywającym te wydatki, a nawet jeśli trzeba podnosić te środki, to raczej nie poprzez ten system świadczenia tylko przez sposób dotychczasowego finansowania, kiedy są liczone środki na utrzymanie jednego dziecka. Bardzo często to podkreślam, że program „Rodzina 500 plus” to jest pomoc dla rodziny w wychowaniu dziecka – mówi Elżbieta Rafalska.

W ramach działającego od 1 kwietnia rządowego programu „Rodzina 500 plus” wypłacane jest świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a w biedniejszych rodzinach – również na pierwsze.

Wsparcie otrzymują również wszystkie dzieci w rodzinach zastępczych. Do rodzin w całym kraju trafiło już prawie 5 mld zł.

 

RIRM

drukuj