MSZ potwierdza, że nie wesprze zakładania plantacji malin na Ukrainie

Tak jak informowaliśmy [zobacz] Ministerstwo Spraw Zagranicznych w odpowiedzi na interwencje m.in. NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych poinformowało, że wycofuje się z projektu pomocowego dla Ukrainy polegającego na przekazaniu sadzonek malin dla tamtejszej kooperatywy.

Sprawa stała się głośna po publikacji portalu www.sadownictwo.com, który poinformował, że polskie MSZ dofinansuje zakładanie sadów malinowych na Ukrainie. Projekt pomocy rozwojowej dla Ukrainy obejmował m.in. w formie szkolenia w zakładaniu sadów i przekazanie 70 tys. sadzonek najlepszych odmian malin, dostarczenie ekologicznych środków ochrony roślin, wyposażenia technicznego. Dofinansowanie tego miało wynieść 261 tys. zł.

Wiadomość ta wzburzyła m.in. organizacje rolnicze (m.in. Stowarzyszenie Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw oraz Związek Sadowników RP), które wskazywały, że w Polsce ceny malin znacznie spadły i nie ma zainteresowania ich skupem, tymczasem Polska pomaga Ukrainie w rozwinięciu produkcji malin tj. wzmacnia konkurencję na tym rynku. W ocenie ekspertów Ukraina stała się w ostatnich latach dużym producentem malin rywalizując z Polską o rynki zbytu.

Także NSZZ „Solidarność” RI zaprotestowało w tej sprawie.

„Jako NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” jesteśmy przeciwni podejmowaniu takich działań, które uderzają w sposób bezpośredni w polskich rolników oraz sadowników, którzy i tak znajdują się w bardzo trudnej sytuacji ze względu na tegoroczne ceny proponowane polskim rolnikom” – napisano w liście do MSZ.

Dotacja miała pomóc rozwinąć mikro i małą przedsiębiorczość wśród ludności wiejskiej na zachodzie Ukrainy w zakresie sadownictwa i ogrodnictwa. Projekt zakładał, że 30 właścicieli/pracowników mikro i małych przedsiębiorstw skorzysta z usług doradztwa, konsultacji i wizyt studyjnych. Dodatkowo z tej grupy wybranych zostanie 10 drobnych przedsiębiorców, którzy utworzą pierwszą w obwodzie wołyńskim kooperatywę ogrodniczo-sadowniczą. Kooperatywa miała objąć obszar 10 ha (każdy z rolników przeznaczy około 1 ha ziemi na plantację malin).

„Biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację oraz wątpliwości wobec projektu wyrażane przez szereg instytucji podjąłem decyzję o rozwiązanie umowy dotacji na realizację projektu „Zachodnio ukraińska Kooperatywa Sadowniczo-Ogrodnicza”. W związku z powyższym dalsze działania projektowe, w tym założenie kooperatywy i przekazanie sadzonek malin nie będą realizowane” – napisał w odpowiedzi do NSZZ RI „Solidarność” wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Papierz.

PAP/RIRM

drukuj