fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Prezydent A. Duda na uniwersytecie w Zurychu: Europa nie może stać się ekskluzywnym klubem

Prezydent Andrzej Duda kończy wizytę w Szwajcarii. Na Uniwersytecie w Zurychu wygłosił wykład na temat integracji europejskiej, który wpisuje się w prestiżowy cykl wykładów churchillowskich. „Europa nie może stać się ekskluzywnym klubem” – podkreślał prezydent.

– Niewłaściwie i sztuczne podziały w Europie zawsze będą przeciwne ideom, które Churchill przedstawił w swoim przemówieniu wygłoszonym w Zurychu. Proces integracji europejskiej musi być procesem otwartym; otwartym dla tych, co chcą i mogą. Nikogo nie można z tego procesu wyłączyć – akcentował prezydent Andrzej Duda.

 – „Żelazna kurtyna” dzieliła Europę od Bałtyku po Adriatyk. To, co obecnie robimy, polega na połączeniu Europy od Bałtyku przez Adriatyk aż do Morza Czarnego przez takie projekty, jak np. inicjatywa Trójmorza. Dzięki temu Europa przyszłości różni się od Europy przeszłości. Musimy być narodem przyszłości Europy, nie możemy powtarzać tego, co było w przeszłości Europy – podkreślił Andrzej Duda.  

– Europa nie może stać się klubem ekskluzywnym. Te same zasady, te same reguły, ta sama odpowiedzialność powinny wiązać wszystkie strony. Jesteśmy adwokatem międzynarodowych relacji wolnych niezależnych krajów, a nie uzurpacji i hierarchii – powiedział prezydent.

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj