fot. facebook.com

[TYLKO U NAS] M. Prusak: Właściciele aptek nie pozwalają farmaceutom korzystać z wolności sumienia. Są naciski, żeby wydawali „tabletki po”

Od wielu lat staramy się, żeby klauzula sumienia dla farmaceutów była uregulowana prawnie. Właściciele czy kierownicy aptek nie pozwalają niektórym farmaceutom korzystać z wolności sumienia. Są naciski, żeby wydawali „tabletki po” – zaznaczyła Małgorzata Prusak, prezes Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Przygotowany przez resort zdrowia projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, który trafił do konsultacji publicznych, nie zawiera zapisu o klauzuli sumienia dla tej grupy zawodowej. Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski zaapelowało o zgłaszanie uwag w tym względzie. Jego członkowie chcieliby, żeby „aptekarz podczas wykonywania obowiązków służbowych, korzystając z klauzuli sumienia, mógł odmówić wydania produktów i wyrobów, których stosowanie jest niezgodne z jego sumieniem”. [czytaj więcej].

– Od wielu lat staramy się, żeby klauzula sumienia dla farmaceutów była uregulowana prawnie, tak jak jest to w innych zawodach medycznych, np. u lekarzy czy też pielęgniarek. Obecnie farmaceuta, tak jak każdy obywatel, ma konstytucyjne prawo do wolności sumienia i może z tego prawa korzystać, jednak w praktyce nie zawsze jest to takie proste. Gdyby ta regulacja pojawiła się w ustawie o zawodzie farmaceuty, to wtedy łatwiej byłoby korzystać z tego prawa – mówiła Małgorzata Prusak.

Prezes Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski wskazała, że są naciski społeczne, by uniemożliwić farmaceucie pracę zgodną z sumieniem. Naciski pojawiają się w praktyce – dodała.

– Właściciele czy kierownicy aptek nie pozwalają niektórym farmaceutom korzystać z tej wolności sumienia. Są naciski, żeby wydawali „tabletki po” (…). Mogą utrudniać zagnieżdżenie embrionu, czyli człowieka w początkowym etapie w błonie śluzowej macicy. Jest to działanie wczesnoaborcyjne. Innym polem konfliktu jest wydawanie wkładek domacicznych, które też takie działanie mogą wykazywać – zaznaczyła gość Radia Maryja.

Chcielibyśmy, żeby zostało zapisane, że aptekarz może odmówić wydania niektórych środków farmaceutycznych, jeżeli ich działanie jest niezgodne z jego sumieniem – wyjaśniła Małgorzata Prusak. Takie zapisy i klauzule występują już w innych krajach np. w Anglii czy Irlandii.

– Najbardziej smutnymi konsekwencjami tych nacisków i niezrozumienia prawa farmaceuty do działania zgodnie z sumieniem są odejścia z zawodu. Młodzi farmaceuci po studiach próbują pracować w zgodzie z sumieniem, a w końcu – w obliczu tych trudności – rezygnują z wykonywania zawodu w aptece – podkreśliła prezes Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski.

Cała rozmowa z prezes Małgorzata Prusak dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl