PiS: Tworzenie aptek tylko przy udziale aptekarza

Posłowie  Prawa i Sprawiedliwości przygotowują nowe regulacje dotyczące  aptek. Ich celem jest wzmocnienie polskich przedsiębiorców kosztem osłabienia dużych sieci aptekarskich. O sprawie napisał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Projekt przygotowany przez polityków partii rządzącej uzgodniono już m.in. z głównym inspektorem farmaceutycznym. Wśród zapisów znalazła się np. możliwość zakładania aptek tylko przez farmaceutów.

Poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia zwraca uwagę, że przygotowywane przepisy to realizacja przedwyborczych deklaracji.

Z tego, co mi wiadomo, mają być podjęte działania, aby ograniczyć ilość i możliwość tworzenia dużych sieci i doprowadzenia do sytuacji – o której mówiliśmy też w wyborach parlamentarnych i przed wyborami parlamentarnymi – aby przyjąć zasadę określaną przez środowiska aptekarskie jako „apteka dla aptekarza”. Chodzi o to, żeby przy okazji tworzenia nowych aptek, jednak ten udział aptekarza był znaczący. Może nie 100-tu proc., ale tak, aby bez udziału aptekarza było niemożliwe zakładanie kolejnych aptek w Polsce – wskazuje Tomasz Latos.

Projekt ustawy autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości zostanie złożony do laski marszałkowskiej najprawdopodobniej w najbliższym czasie.

RIRM

drukuj