PiS spełnia kolejne obietnice: obniża wiek emerytalny

Sejm opowiedział się za powrotem do poprzedniego wieku emerytalnego. Od października 2017 r. kobiety będą mogły przejeść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni 65 lat. Prezydencki projekt ustawy pozostawia możliwość dalszej pracy.

Za uchwaleniem ustawy zagłosowało 262 posłów. Przeciw było 149, a 19 wstrzymało się od głosu. Wcześniej odrzucono poprawki klubów PSL i Kukiz’15 do projektu ustawy.

Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja. Politycy większości klubów opozycyjnych zwracali uwagę na wysokie koszty obniżenia wieku emerytalnego.

Premier Beata Szydło podkreśliła, że poprzez tę ustawę rząd przywraca sprawiedliwość społeczną polskim obywatelom.

– Dokładnie rok temu, 16 listopada, w czasie mojego expose przedstawiającego program rządu Prawa i Sprawiedliwości zadeklarowałam, że rząd PiS-u obniży wiek emerytalny Polaków i powróci do poprzedniego wieku emerytalnego, bo tak zadeklarowaliśmy w kampanii wyborczej. Taki był nasz obowiązek i taka była sprawiedliwość społeczna. Tak, jak już padało z tej mównicy, rząd PO-PSL wbrew obywatelom, bez konsultacji społecznej podwyższył Polakom wiek emerytalny – zaznaczyła Prezes Rady Ministrów.

Szef kancelarii prezydenta Małgorzata Sadurska przypomniała, że prezydent Andrzej Duda jeszcze za kadencji poprzedniego parlamentu chciał, aby to sami Polacy zdecydowali, w jakim wieku chcą przechodzić na emeryturę.

– Wsłuchując się w głos Polaków pan prezydent wystąpił z postanowieniem do Senatu o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum. Referendum, w którym jednym z pytań było: „Czy chcesz skrócenia wieku emerytalnego”. Wtedy Senat, w którym większość miała Platforma Obywatelska – odrzuciła ten wniosek. Pan prezydent pierwszy projekt ustawy złożył w Sejmie poprzedniej kadencji pod koniec września 2015 roku. Sejm nie rozpoczął pracy nad tym projektem, mimo że nad wydłużeniem wieku emerytalnego pracował niespełna miesiąc – wskazała Małgorzata Sadurska.

Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci – podnoszony jest stopniowo – kobiety osiągnęłyby go w 2040 r., a mężczyźni w 2020.

RIRM

drukuj