PiS chce odcięcia ukraińskich siłowników od wjazdu na teren UE

PiS chce objęcia zakazem wjazdu na teren UE osób odpowiedzialnych za stosowanie przemocy wobec pokojowo nastawionych demonstrantów na Majdanie w Kijowie.

Politycy największej partii opozycyjnej podkreślają, że taka praktyka była stosowana wobec „czołowych siłowników” na Białorusi. Teraz przyszedł czas na wprowadzenie sankcji wobec niektórych Ukraińców.

Parlamentarzyści zapowiedzieli, że zwrócą się do premiera Donalda Tuska, aby ten przestawił taki postulat na posiedzeniu rady UE. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski miałby natomiast zrobić to samo na najbliższym spotkaniu  szefów dyplomacji wspólnoty.

Ihor Wasynuk deputowany do rady najwyższej Ukrainy podkreśla, że w każdy weekend na euro majdanie zbiera się ponad 300 tys. osób. Zapewnia, że jeśli kolejny raz władza w Kijowie zastosuje przemoc, protesty się nasilą.

Jak stwierdził żądania  majdanu są bardzo proste: zmian władzy i ukaranie wszystkich, którzy zastosowali siłę wobec demonstrantów. Ukraiński deputowany dodał, że wprowadzenie sankcji byłoby silnym ciosem dla reżimu Janukowycza na Ukrainie.

– Tu jest bardzo ważne wsparcie Polski dla zastosowania sankcji personalnych dla Janukowycza i jego otoczenia. Chcę państwa zapewnić, że oni bardziej boją się nie Majdanu, a protestów w UE, koło ich domów i koło ich biur, siedzib firm. Oni mają konta i różne biznesy w państwach UE – zapewniał ukraiński polityk.

Wasynuk informuje również, że deputowany rządzącej Partii regionów przedstawił listę na której znalazło się 200 osób z UE, które nie będą mogły w najbliższym czasie wjeżdżać na Ukrainę. Jednocześnie podziękował  także za wsparcie polskich polityków dla protestujących.

– Osobiście chciałbym podziękować także panu prezesowi partii Prawo i Sprawiedliwość Jarosławowi Kaczyńskiemu i posłom Parlamentu polskiego, którzy byli obecni w Kijowie. Z Panem Kaczyńskim będziemy kontynuować naszą współpracę w zakresie pomocy represjonowanym, których obecnie na Ukrainie jest wielu. Ukraina pamięta udział i zaangażowanie się śp. prezydenta polski Lecha Kaczyńskiego w Majdanie w 2004 roku. Jesteśmy bardzo wdzięczni za zaangażowanie i wsparcie na Majdanie w roku 2013 – mówił  Ihor Wasynuk.

Przypomnijmy – posłowie PiS-u zawarli porozumienie o współpracy z partiami UDAR oraz Batkwiszczyna, ukraińska opozycja tymczasem ogłosiła powstanie ponadpartyjnego ruchu o nazwie „Ogólnonarodowe Zjednoczenie Majdan”, który ma być inspirowany polską Solidarnością.

Założyciele liczą, że przystąpią do niego miliony Ukraińców. Ruch ma na celu odnowienie politycznej równowagi na Ukrainie oraz stworzenie nowej konstytucji.  Niektórzy członkowie opozycji nowy ruch porównują do Polskiej Solidarności.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl